Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Репортери без граница позвали ЕУ да осуди полицијску рацију у Црти и Истиномеру
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

28. 02. 2025.

Извор: Цензоловка

Репортери без граница позвали ЕУ да осуди полицијску рацију у Црти и Истиномеру

Рација у седишту организације ЦРТА – чији су фект чекери и експерти често критични према српској власти и редовно цитирани у јавним дебатама – била је политички потез, каже се у тексту који су објавили РБГ. Они траже од ЕУ да осуди намерно таргетирање и криминализацију организације која грађанима Србије пружа поуздане информације

Текст који су објавили Репортери без граница на свом порталу преносимо у целини:

Охрабрен токсичном реториком Доналда Трампа и замрзавањем америчке стране помоћи, притисак који српска влада врши на медије достигао је ниво који није виђен од 1990-их. Репортери без граница (РСФ) позивају институције Европске уније (ЕУ) – којој Србија тежи да се придружи – да одлучно осуде намерно таргетирање и криминализацију организације која грађанима Србије пружа поуздане информације.

Полицијска рација у трајању од 28 сати насилно је пореметила рад канцеларије Центра за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА), невладине организације (НВО) која стоји иза сајта за проверу чињеница Истиномер.рс.

Полицијска операција спроведена је 25. и 26. фебруара и била је усмерена на четири невладине организације, на захтев Специјалног одељења за борбу против корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду.

Јавно тужилаштво је оправдало рацију позивајући се на оптужбе које су изнели чланови америчке владе да су примаоци финансијске помоћи Америчке агенције за међународни развој (USAID) можда „злоупотребили средства“ и „прали новац“.

Иако су активности НВО ЦРТА, укључујући Истиномер.рс, биле подржане од стране USAID-а – чија је средства крајем јануара суспендовао председник Доналд Трамп – полицијска рација у Србији заснивала се на неоснованим оптужбама и правно упитним основама.

Полиција се позвала на Законик о кривичном поступку, који јој омогућава да лоцира починиоце кривичног дела, спречи њихов бег или наставак активности и обезбеди доказе. Међутим, полиција је претресла просторије медијске куће сертификоване од стране Journalism Trust Initiative – глобалног стандарда за новинарство који су развили Репортери без граница – без надзора независног судије и без икаквих гаранција да ће извори новинара бити заштићени.

„Ова полицијска рација подсећа на технике застрашивања и дискредитације новинара које су коришћене у ери југословенског диктатора Слободана Милошевића. Охрабрени токсичном реториком Доналда Трампа и замрзавањем стране помоћи (USAID-а), притисак који српска власт врши на медије достигао је нивое невиђене од 1990-их. Позивамо Европску унију – којој Србија жели да се придружи – да одлучно осуди овај покушај криминализације и дискредитације организације која грађанима Србије пружа поуздане информације“, изјавио је Павол Салај, шеф канцеларије Репортера без граница за ЕУ и Балкан.

Рација у седишту организације ЦРТА – чији су фект чекери и експерти често критични према српској власти и редовно цитирани у јавним дебатама – била је политички потез. Председник Србије Александар Вучић је 16. фебруара изразио потребу за „процесуирањем злочина“ које су наводно починиле српске невладине организације.

Недељу дана касније, председница Скупштине Ана Брнабић изјавила је да је „ЦРТА једна од организација које се истражују због примања новца од USAID-а“. Полицијска рација уследила је убрзо након тога, а неколико провладиних медија известило је о њој 30 минута пре него што је почела, настављајући извештавање и током самог упада.

Појачани притисак

Српски режим је појачао политичке нападе на независне медије, што је довело и до насиља над новинарима. Неколико дана пре полицијске рације проваљено је у просторије Независног друштва новинара Војводине, а председници те организације Ани Лалић и другим новинарима упућене су претње смрћу. Поред тога, новинарска удружења у Србији повукла су се из Сталне радне групе за безбедност новинара, тела задуженог за консултације са државним органима.

Политички лидери у другим земљама такође су Трампове потезе и изјаве против медија схватили као сигнал за повећање притиска на независне медијске куће које су биле подржане од стране USAID-а.

„Неопходно је да њихов опстанак учинимо правно немогућим“, рекао је мађарски премијер Виктор Орбан почетком фебруара. Његов словачки колега Роберт Фицо и лидер чешке опозиције Андреј Бабиш обећали су да ће тражити информације од америчких власти о примаоцима УСАИД-а у својим земљама – што представља покушај застрашивања ових независних медијских кућа.

 

Коментари (1)

Остави коментар
нед

02.03.

2025.

Божидар Анђелковић [нерегистровани] у 22:39

Глобалисти на умору

Бомбардовање Србије (СР Југославије) 1999. упозорило је Русију, „обојена револуција“ у Србији 2024-2025. упозорава Америку. И једно и друго зло имало је исти извор – мрачне центре моћи Глобалне дубоке државе. Неозбиљно је повезивати некакву „аферу Левински“ са агресијом НАТО-a, Клинтон је био само фигура. Jeдинo мултиполарни свет и „нова Јалта“ (САД-Русија-Кина) могу донети Србији олакшање. Добро је што се Русија подигла после 1999. и што (Трампова) Америка данас руши USAID и остале творевине „неолиберализма".

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси