Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Таблоди који су морали да бришу текстове у којима блате студенте прелазе на сервере у власништву српске владе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

18. 02. 2025.

Аутор: Даница Ђокић Извор: Цензоловка

Таблоди који су морали да бришу текстове у којима блате студенте прелазе на сервере у власништву српске владе

Прорежимски таблоиди, који су, због кршења закона Србије и ЕУ и правила сервера који их хостују, претходних месеци морали да избришу текстове у којима блате студенте у блокади, пребацују се на сервере у власништву – Владе Републике Србије

Донедавно су поједини таблоиди за своје портале користили сервере компанија регистрованих у Европској унији.

Однедавно, међутим, Информер.рс и Република.рс (портал Српског телеграфа) користе сервер Телекома Србије, а Ало.рс и Новости.рс сервер компаније Дата Цлоуд Тецхнологy, која је 100 одсто у власништву Републике Србије.

Ове информације смо проверили преко специјализованих сајтова, а потврђују их и из СХАРЕ фондације.

Бојан Перков, координатор за дигиталну политику у овој организацији, каже за Цензоловку да не можемо да тврдимо када су тачно портали променили сервер, али да је „индикативно да су промене примећене након што су наведени медији по обавештењу хостинг провајдера почели да уклањању спорне текстове са сајтова”.

Како је Цензоловка писала, неколико портала прорежимских таблоида морало је да уклони више од 110 текстова у којима блате студенте који учествују у протестима тражећи одговорност за смрт 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду.

Текстове су поједини таблоиди морали да уклоне због кршења закона Србије, Европске уније и правила коришћења сервера преко којих хостују сајтове.

Пошто се ИТ стручњак Владимир Цицовић обратио компанијама које држе те сервере и покренуо процедуру због кршења закона, таблоиди су морали да докажу тврдње из својих текстова. Пошто то нису могли, упозорени су да ће, уколико не уклоне споран садржај, сносити последице, што би могло да буде и гашење сајта.

Цицовић за Цензоловку каже да прелазак на сервере компанија у већинском власништву српске владе може значити и „омогућавање заштите појединаца из власти”.

„Тим преласком могу да осигурају да садржај, који по правилима о злоупотреби мора бити уклоњен, и даље остане на серверима. Другим ријечима, да избјегну уклањање смећа од текстова са својих портала и наставе да трују интернет простор.”

Избегавање правила ЕУ?

Бојан Перков каже да су сајтови Информер, Ало, Новости и Република хостовани код немачког провајдера Хецнер (Хетзнер), када је 2024. године СХАРЕ фондација радила истраживање о приватности у медијима.

Према јавно доступним подацима, ови портали се сада хостују код српских компанија које су већински или потпуно у власништву Републике Србије: Информер и Република код Телекома Србије, а Ало и Новости код компаније Дата Цлоуд Тецхнологy из Крагујевца.

„Компанија из Крагујевца позната је по томе што управља Државним дата центром у овом граду, у погледу услуга за комерцијалне кориснике. Оснивач и стопостотни власник ове компаније је Влада Републике Србије”, каже Бојан Перков.

Он додаје да разлози за промену хостинга могу бити и техничке природе, али да треба имати у виду да је седиште компаније код које су таблоиди раније хостовали сајтове у Европској унији и да је обавезују ЕУ прописи попут Опште уредбе о заштити података о личности (ГДПР) и Акта о дигиталним услугама (ДСА), као и закони СР Немачке.

Неистине, говор мржње, кршење претпоставке невиности и бројни други прекршаји које прорежимски таблоиди неуморно праве, у супротности су са овим прописима и законима.

Перков додаје да је разлог због којег су далеко веће шансе да ће компаније из ЕУ брзо реаговати на пријаве због недопустивог садржаја, у складу са својим правилима и законима, управо „то што не желе да потенцијално буду одговорни за садржај корисника њихових услуга”.

Иако ни у Србији закони не дозвољавају садржај попут дезинформација и говора мржње, а држава је дужна да прописе усклађује са стандардима ЕУ – видећемо како ће компаније власнице сервера које сада користе таблоиди реаговати на проблематичан садржај и да ли ће захтевати његово уклањање.

Држава годинама жмури на непрестано кршење закона и Кодекса новинара у медијима наклоњеним власти. За то их још и награђује новцем из буџета за пројектно суфинансирање медија и доделом националних и градских дозвола за телевизијско емитовање.

„Држава чува леђа таблоидима”

Чланица Комисије за жалбе Савета за штампу и слободна новинарка Јелена Петковић каже да су текстови о актуелним протестима и блокадама, које је ово тело досад разматрало, пуни опасних таргетирања, неистина и инсинуација.

Она није изненађена тиме што таблоиди прелазе са сервера које држе компаније из ЕУ на оне у власништву компанија из Србије.

„Колико год кршили Кодекс новинара, сведочимо све ‘кретивнијим’ начинима да се ‘чувају леђа’ онима који се налазе у самом врху оних који крше и Кодекс и законе. Ово јесте очигледан начин да се заобиђу и правила ЕУ и услови коришћења хостинг сервера.”

Чињеница да је претходна компанија захтевала од таблоида да бришу текстове показује степен кршења етичких и професионалних стандарда, али и закона, каже Петковић и додаје:

„Када би код нас функционисала владавина права, не би било разлике где таблоиди хостују портале.”

 

Коментари (1)

Остави коментар
уто

18.02.

2025.

Раде [нерегистровани] у 20:36

није држава већ они који државом управљају

"Држава чува леђа таблоидима" је погрешно и нетачно речено јер "леђа таблоидима" чува власт која управља државом. Примера ради, ако ауто у саобраћају кога удари, не одговара ауто већ онај ко управља аутом. На позорницу одговорности не ставља се држава већ, они која управљају ресурсима државе.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси