Вести
10. 01. 2025.
Министарство информисања: За сада нема повећања ТВ претплате али биће разговора током године
Тренутно нема планова за повећање цене телевизијске претплате, односно таксе за јавни медијски сервис (РТС) али ће о тој теми сигурно бити разговора током године, изјавио је данас државни секретар Министарства информисања и телекомуникација Милош Гарић.
Он је на јавној расправи у Нишу о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима рекао да та такса за сада остаје на 349 динара, али ће се о повећању таксе сигурно разговарати ове године.
„О повећању таксе сигурно ће бити разговора ове године. То јесте био захтев јавних сервиса али смо прошле године већ имали повећање таксе и из разлога које су изнеле наше колеге из других министарстава, пре свега из Министарства финансија, дошло се до тога да је у овом моменту можда рано за још једно повећање претплате“, изјавио је Гарић.
Он је рекао да је нацрт Закона о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима завршен средином децембра и да се очекује да га почетком године усвоји Скупштина Србије.
„У нацрт су унете битне измене које се тичу надлежности рада Управног одбора, Програмског савета, генералног директора, а предвиђено је и увођење повереника, што је новитет у будућем раду јавних сервиса“, изјавио је Гарић.
По његовим речима, повереник треба додатно да допринесе унапређењу, контроли рада и заштити јавног интереса пре свега у оквиру јавног медијског сервиса.
„Повереник треба да ради заједно са генералним директором и осталима из управе на томе да се унапреди рад и да буде што транспарентнији како би се читава јавност довела у могућност да утиче на рад медијског јавног сервиса“, рекао је Гарић.
На примедбе учесника јавне расправе да је недопустиво да Ниш нема регионални јавни сервис, Гарић је рекао да је у плану да постојање тих медијских сервиса буде главна тема у наредних годину или две када се буде радило на разради Закона о јавним медијским сервисима.
„У овом тренутку постоје неки други приоритети, односно услови нису такви да би нам дали довољно простора да разговарамо о регионалним медијским сервисима. То јесте нешто о чему мора да се разговара и да се види на који начин и у ком року може да се унапреди простор јавних медијских сервиса“, навео је државни секретар.
Вршилац дужности помоћника министра информисања и телекомуникација Драган Трапарић казао је на јавној расправи да ће повереник чије увођење предвиђају измене Закона о јавним медијским сервисима, бити „мост између слушалаца, гледалаца и уређивачке политике јавних медијских сервиса“.
„Грађани ће моћи да се обраћају том поверенику мејлом, телефоном, писмом. Он је дужан да одговара, консултујући се са управом јавне медијске куће у којој ради“, казао је Трапарић.
„Народ је незадовољан. Колико запослених има Радио телевизија Србије?“
Нишлија Александар Живадиновић рекао је на јавној расправи да је „велики проблем“ што Ниш нема јавни медијски сервис.
„Била је прилика онда када смо ми са Нишке телевизије сакупили 35.000 потписа грађана да Ниш добије свој медијски јавни сервис. Медијска стратегија која је усвојена 2013. године прописивала је да Србија има шест медијских регионалних јавних сервиса“, изјавио је Живадиновић.
Нишлија Владимир Станић рекао је да становници тог града треба да се побуне јер плаћају редовно телевизијску претплату, а немају свој регионални јавни сервис.
„Претплата је везана за телевизијско бројило и трошили струју или не ми морамо да плаћамо претплату. Народ је незадовољан. Колико запослених има Радио телевизија Србије? Као да су фабрика, а ми их све финансирамо“, навео је Станић.
Представник Удружења „Весели Роми“ Миле Петковић рекао је да та мањинска заједница треба да добије барем један канал или једну емисију јер медији сада не прате шта се дешава у ромској заједници осим уколико се не ради о убиству или силовању.
Јавна расправа о изменама и допунама Закона о јавним медијским сервисима биће у понедељак, 13. јануара настављена у Београду, а у среду 15. маја у Новом Саду.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.