Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Предложене измене Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја умањују достигнути ниво права и отварају простор за додатне злоупотребе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

26. 12. 2024.

Извор: Национални конвент о Европској унији

Предложене измене Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја умањују достигнути ниво права и отварају простор за додатне злоупотребе

У току је јавна расправа поводом измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, покренута од стране Министарства државне управе и локалне самоуправе, а која траје до 26.12.2024.

Наведени циљ измена Закона је законско решавање проблема масовне злоупотребе права од стране „малициозних“ тражилаца информација и адвоката, који су ово право користили за добијање финансијске добити, и тиме блокирали рад низа институција, Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности (у даљем тексту Повереник) и Управног суда.

Организације цивилног друштва окупљене у Коалицији за слободу приступа информацијама и Националном конвенту о Европској унији препознају проблеме у примени Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја (у даљем тексту ЗоСПИЈЗ, Закон), а који су највеће последице оставили по савесне тражиоце информација, односно јавни интерес у целини. У том смислу, сматрамо да измене Закона могу бити један од начина да се препознати проблеми адресирају.  

Међутим, указујемо и на чињеницу да предлози изнети у Нацрту ЗоСПИЈЗ, посебно посматрани у целини и међусобној корелацији, умањују достигнути ниво права јавности да зна, и остављају простор органима власти за прекомерно ограничење права. 

Проблем тзв. масовних жалби односно тужби није проблем само у области приступа информацијама од јавног значаја због чега сматрамо да и решење овог проблема мора бити системско, те да сваке потенцијалне измене ЗоСПИЈЗ неће нужно елиминисати проблем злоупотребе. Сматрамо да је у раној фази израде прописа требало пронаћи начин за дијалог са свим заинтересованим странама, као и да је неопходно кроз активнију сарадњу са Адвокатском комором Србије изнаћи решење да се овај вид злоупотребе права санкционише унутар адвокатских комора.

Посебно наглашавамо да институт злоупотребе права треба да буде обрисан из Нацрта ЗоСПИЈЗ имајући у виду претходну праксу органа јавне власти да институт злоупотребе права примењују незаконито. Усвајање прописа мора да прате стање у друштву и степен развоја институција. Истраживања цивилног сектора, медија, као и међународних организација указују на све већи степен затворености институција, те да приступ информацијама од јавног значаја најчешће зависи од политичке воље, односно одлуке појединаца који воде институције.

У таквој атмосфери увођење института злоупотребе права може имати тешке последице по већ отежан приступ информацијама од јавног значаја.

Наглашавамо да су оваква решења делом и резултат недовољно репрезентативног састава Радне групе која окупља искључиво представнике органа јавне власти, те да у њој своје место нису имали представници медија, академске заједнице и цивилног сектора, као најчешћи тражиоци информација.

Група организација цивилног друштва међу којима су Партнери Србија, Транспарентност Србија, Комитет правника за људска права (YUCOM), Грађанске иницијативе, ЦРТА и Независно удружење новинара Србије израдила је сет алтернативних предлога који могу да допринесу решењу проблема насталих злоупотребом права на приступ информацијама од јавног значаја. 

Ова решења могу имати позитиван ефекат и на друге проблеме уочене у пракси, њима се јачају процедуре за остваривање права на приступ информацијама од јавног значаја, промовише сарадња институција и грађана, унапређују капацитети институција за поступање по захтевима за приступ информацијама од јавног значаја и унапређује свест органа јавне власти о транспарентности и одговорности.

Предложена решења подржана су од стране других организација, удружења и појединаца, и доступна су овде.

Овим путем позивамо Министарства државне управе и локалне самоуправе и Повереника, као и друге чланове радне групе да предлоге пажљиво размотре, уваже забринутост тражилаца информација да ће увођење института злоупотребе отежати приступ информацијама, и кроз шири дијалог и сарадњу креирају одржива решења.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси