Вести
18. 12. 2024.
Репортери без граница: Слобода медија у свим земљама Западног Балкана погоршана – посебно у Србији и Албанији
Репортери без граница (РСФ) позвали су данас Европску унију (ЕУ) и њене чланице, поводом самита ЕУ и Западног Балкана у Бриселу, да затраже од земаља кандидата да унапреде законодавство и подстакну слободан, независан и плуралистички медијски пејзаж, с обзиром да је слобода медија у свих шест земаља погоршана, посебно у Србији и Албанији.
Самит ЕУ-Западни Балкан 18. децембра биће први састанак балканских земаља и нових чланова Европске комисије на високом нивоу, што је важна прилика за стварање новог политичког тренутка и постављање амбициозних циљева у вези са медијским слободама, навео је шеф одсека РСФ за Европу и Балкан Павол Салај у саопштењу.
Помињући податке Светског индекса слободе медија РСФ за 2024. годину, према којима је слобода медија погоршана у свим земљама Западног Балкана, Салај је изнео у саопштењу пет тачака које би помогле побољшању ситуације.
Наводећи да Албанија и Србија имају најгоре резултате у региону, те да је слобода медија и даље крхка и у другим земљама Западног Балкана, Салај је указао да су у већини тих земаља новинари на мети интересних група.
„Недавни догађаји илуструју како новинари у региону и даље страхују за своју безбедност. У Србији, где је РСФ раније позивао јавне власти да сузбију руску пропаганду, новинари истраживачког медија КРИК готово свакодневно се суочавају са немилосрдним нападима”, навео је Салај.
И у Босни и Херцеговини (БиХ) и у Албанији, према његовим речима, најмање два истраживачка новинара била су на мети покушаја атентата због рада на теми организованог криминала.
У Македонији је недавно на националној телевизији емитован снимак сусрета новинарке Мирославе Симоновске са извором у покушају да се она застраши и дискредитује, док је на Косову новинар Вехби Катјази пронашао уређај за праћење испод свог аутомобила током рутинског прегледа.
„Недостатак безбедног окружења за новинаре је главна брига за РСФ и локалне организације које их представљају. Озбиљне претње које смо приметили у последњих неколико недеља требало би да послуже као позив за буђење владама у региону и да их подстакну да убрзају реформе неопходне за побољшање стања слободе штампе”, нагласио је Салај и додао да ЕУ, која жели да очува стабилност на Западном Балкану, такође треба да учини да безбедност новинара буде критеријум о којем се не може преговарати ради приступања ЕУ.
У складу са Изјавом и препорукама које је израдила Етичка новинарска мрежа (ЕЈН), РСФ позива све релевантне актере у региону Западног Балкана, укључујући владе, да појачају своје напоре у подршци плуралистичком, независном и одрживом медијском окружењу.
Најважније је, како наводи РСФ, да преговоре о приступању ЕУ треба посматрати као прилику да се истакну приоритети – да медији у регион морају бити подстакнути да одржавају транспарентност, етичке стандарде и кредибилну саморегулацију, те да би подршка међународних тела, донатора и власти за јавне и приватне медије требало да буде условљена системима процене и сертификације који проверавају квалитет, транспарентност и стандарде њиховог новинарства .
Према препоруци РСФ, компаније које стоје иза друштвених медија и других дигиталних платформи требало би да буду обавезане да дају важност медијима који се саморегулишу, односно да им дају преференцијални третман у алгоритмима који покрећу њихове претраживаче.
“Дигиталне платформе и технолошке компаније треба да се у доброј намери ангажују са медијима који показују усклађеност са захтевима широко признатих саморегулаторних програма, као што је Иницијатива за новинарство, како би избегли злоупотребе или неоправдана ограничења њиховог садржаја”, наводи РСФ.
РСФ сматра и да неколико новинских организација на западном Балкану предњачи у етичком новинарству и добром уређивачком менаџменту кроз своје ЈТИ сертификате, као што су Центар за истраживачко новинарство (ЦИН) и Валтерпортал.ба у Босни и Херцеговини, Фактограф.хр у Хрватској и Истиномер у Србији.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.