Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Пут до (не)правде Медија центра Чаглавица
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 12. 2024.

Извор: www.medijacentar.info

Пут до (не)правде Медија центра Чаглавица

У последња четири месеца, Медија центар Чаглавица поднео је две притужбе Поверенику за заштиту равноправности због дискриминације од стране Министарства информисања и телекомуникација Владе Републике Србије.

Притужбе се односе на селективну примену прописа и неједнак третман од стране Министарства информисања и телекомуникација приликом расподеле средстава за суфинансирање медијских пројеката.

Као доказ дискриминације, Медија центар је доставио Поверенику предлог свог пројекта „Српски медији на Косову огледало слободе“, који је Министарство одбило да финансира због употребе термина „Косово“, наводећи да тај термин није у складу са преамбулом Устава Републике Србије.

Медија центар је такође приложио предлог пројекта удружења Сербона КМ под називом „Космет: Медији под притиском“, који је, на истом конкурсу, финансијски подржан од стране Министарства информисања и телекомуникација.

Узимајући у обзир образложење Министарства за одбијање пројекта Медија центра, према којем термин „Косово“ није у складу са преамбулом Устава Републике Србије, Медија центар Чаглавица, сматра да је у питању очигледна дискриминација, јер и термин „Космет“, који је коришћен у пројекту удружења Сербона КМ, такође није у складу са преамбулом Устава Републике Србије.

Међутим, поступак по овим притужбама је код Повереника наишао на низ проблема. Повереник је, након што је Медија центар Чаглавица притужбу поднео 26. августа 2024. године, прекршио законски рок од 90 дана за одговор. Касније је обавестио Медија центар да није прецизно дефинисао основ дискриминације, а затим је донео закључак о обустави поступка, образложивши то тиме да је Медија центар већ поднео тужбу Управном суду у вези са истим предметом.

Међутим, Медија центар није поднео тужбу против Министарства информисања и телекомуникација због дискриминације, већ је поднео тужбу на решење  Министарства о расподели средстава због процедуралних неправилности.

Хронологија пута до (не)правде

11.07.2024. године – Објављено решење о расподели средстава:

Министарство информисања и телекомуникација Владе Србије објавило је решење о расподели средстава за „Конкурс за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја који се реализују путем електронских медија, чији издавачи имају седиште на територији Аутономне покрајине Косова и Метохије у 2024. години“. Једини пројекат који није подржан био је пројекат Медија центра Чаглавица. Иако је Комисија за оцењивање подржала пројекат у два наврата, Министарство је одлучило да га не подржи, образложивши то наводним кршењем „прописа“ због употребе термина „Косово“, јер тај термин није у складу са преамбулом Устава Републике Србије.

12.07.2024. године – Медија центар Чаглавица: политичка одлука

Медија центар Чаглавица саопштио је да је одлука о одбијању пројекта “Српски медији на Косову огледало слободе”, политички мотивисана.

12.08.2024. године – Поднета тужба против решења

Медија центар Чаглавица поднео је тужбу Управном суду у Београду против решења Министарства информисања и телекомуникација Владе Републике Србије, због процедуралних  неправилности.

13.08.2024. године – Медија центар затражио остале пројекте

На основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, Медија центар Чаглавица је затражио од Министарства информисања и телекомуникација све пројекте које је разматрала Комисија за оцену пројеката на овом конкурсу.

14.08.2024. године – Медија центар сазнаје да је дискриминисан

Медија центар Чаглавица је од Министарства информисања и телекомуникација, добио 22 пројекта, од којих су сви, осим пројекта Медија центра, финансијски подржани. Приликом прегледа ових пројеката, Медија центар је утврдио да је Удружење Сербона КМ, које је финансијски подржано на овом конкурсу, у свом пројекту под називом „Космет: Медији под притиском“ користило термин „Космет“, који, ако се узме у обзир образложење Министарства за одбијање предлога пројекта Медија центра, такође представља супротност преамбули Устава Републике Србије.

26.08.2024. године – Прва притужба Поверенику за заштиту равноправности

Медија центар Чаглавица поднео је притужбу Поверенику за заштиту равноправности, у којој је указао на дискриминацију у процесу оцене и финансирања пројеката.

26.08.2024. године – Телефонски разговор са Повереником

С обзиром на то да у формулару за подношење притужбе Поверенику за заштиту равноправности стоји питање “да ли је покренут судски поступак, пред којим судом и када, и ако јесте пошаљите тужбу”, представник Медија центра је пре слања притужбе телефоном контактирао Канцеларију Повереника. Речено му је да уз притужбу није потребно слати тужбу, ако се она не односи на дискриминацију.

02.12.2024. године – Упит о статусу притужбе – Повереник прекршио законски рок

Пошто је прошло више од три месеца, а одговор Повереника није стигао у законском року од 90 дана, Медија центар Чаглавица је послао упит Поверенику тражећи објашњење зашто није добио одговор у предвиђеном року.

03.12.2024. године – Одговор Повереника – техничка грешка у писарници

Повереник је одговорио да је притужба Медија центра “због техничке грешке приликом завођења предмета у писарници”, заведена тек 03.12.2024.године, те је обећао да ће Медија центар убрзо добити одговор.

 04.12.2024. године – Допис Повереника о неправилностима у формулацији основа дискриминације

Повереник је послао допис Медија центру у којем је навео да притужба од 26.08.2024. године није правилно формулисана, јер Медија центар није јасно навео основ дискриминације. Повереник је захтевао да се притужба поново пошаље уз правилно образложење и да се, ако је Медија центар Чаглавица поднео тужбу Управном суду, достави фотокопија тужбе.

05.12.2024. године – Подношење нове притужбе

У складу са дописом Повереника, Медија центар Чаглавица је поднео нову притужбу, која је обухватила све потребне информације, укључујући детаље о томе да је Медија центар покренуо судски поступак против решења Министарства пред Управним судом. Такође, Медија центар је истакао да је током телефонског разговора са канцеларијом Повереника био информисан да није потребно наводити судски поступак, уколико се он не односи на дискриминацију.

13.12.2024. године – Обустава поступка

Повереник је обавестио Медија центар да обуставља поступак по притужби. Као разлог за обуставу поступка, Повереник је навео да је Медија центар поднео тужбу Управном суду по истој ствари. Међутим, чињеница је да Медија центар Чаглавица није поднео тужбу „по истој ствари“, већ против решења Министарства информисања и телекомуникација.

16.12.2024. године – Забринутост Медија центра Чаглавица због поступања Повереника за заштиту равноправности

Медија центар Чаглавица изражава забринутост због поступања Повереника за заштиту равноправности, јер сматра да су у овом случају прекршена правила и процедура која би требала да обезбеди правичан и ефикасан процес решавања притужби. Наиме, Повереник је прво прекршио законски рок за одговор, потом је навео административну грешку у вези са подношењем притужбе, а на крају је одлучио да обустави поступак уз образложење да је покренута тужба по истој ствари, иако тужба Медија центра Управном суду, ни на који начин није везана за питање дискриминације, већ се односи на друго правно питање.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси