Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Државни надзор: Новинару тајно инсталиран шпијунски софтвер у телефон током испитивања у полицијској станици
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

16. 12. 2024.

Аутор: Весна Радојевић Извор: Раскринкавање

Државни надзор: Новинару тајно инсталиран шпијунски софтвер у телефон током испитивања у полицијској станици

Током информативног разговора у полицијској станици у Пироту, новинар портала ФАР Славиша Миланов постао је мета софистициране дигиталне шпијунаже - на његов телефон тајно је инсталиран NoviSpy, шпијунски софтвер до сада непознат чак и стручњацима за безбедност.

Упркос кривичној пријави коју је поднео пре девет месеци, реакција надлежних је изостала – тужилаштво ћути, а унутрашња контрола полиције није ни покренута, пише Раскрикавање. Према јутрос објављеном извештају међународне организације Амнести, Миланов није једина жртва – овај и слични софтвери инсталирани су у претходном периоду на телефоне бројних еколошких или политичких активиста у Србији током информативних разговора у полицијским станицама или просторијама БИА-е. Амнести тврди да број забележених случајева указује на системску злоупотребу технологије надзора од стране државних служби.

Када је новинар Славиша Миланов 21. фебруара ујутру сео за волан свог аутомобила и са колегом кренуо из Димитровграда ка Пироту, једино што му је било на уму је да што пре стигне на важан састанак у банци.

На само неколико километара од града приметио је саобраћајну полицијску патролу која га је зауставила.

Новинару портала ФАР из пограничног Димитровграда ово није било чудно. И испрва је све изгледало као рутинска провера докумената. Међутим, убрзо му је саопштено да мора да пође у Полицијску станицу Пирот како би га тестирали на алкохол и дроге.

„Био сам изненађен јер ми је било мало чудно да неког у 11 сати пре подне воде у станицу на тест психоактивних супстанци. И био сам сигуран да у себи немам никакве супстанце”, испричао је Славиша за Раскрикавање.

Послушао је инструкције полицајаца, отишао је са њима у станицу, а на улазу предао личне ствари и мобилни телефон који је пре тога на захтев полицајаца искључио. Оно што је требало да траје пола сата, претворило се у готово два и по сата чекања и испитивања. Тестови су убрзо завршени и оба су била негативна. Он је, међутим, остао у станици без конкретног објашњења.

А тамо је приметио низ чудних ситуација. Полицајци су се понашали збуњено, а један од њих је излазио из просторије и разговарао телефоном.

„Након завршетка теста изашао је у ходник и опет неком јавио телефоном да сам негативан и да не може више да ме задржава." 

Одмах после тога, пребачен је у другу зграду полиције, где су га испитивала двојица мушкараца у цивилу. Постављали су му питања о његовом новинарском раду као и финансирању портала ФАР, потом и о његовим одласцима у Бугарску, као и томе да ли је преко границе превезао две особе које полиција тражи.

Пуштен је више од два и по сата касније, а телефон и ствари су му враћени.

По изласку из полицијске зграде, приметио је да нешто није у реду са његовим телефоном. Мобилни интернет и Wи-Фи били су искључени, батерија се брзо празнила, а апликације које није користио биле су активне.
Неколико дана касније, инсталирао је сигурносну апликацију која је потврдила његове сумње.

Из полицијске станице у Пироту изашао је са шпијунским софтвером у телефону.

Српски NoviSpy

Док су Славишу испитивали, његов телефон није био на сигурном.

То је схватио када му је сигурносна апликација показала да је телефон био активан током његовог боравка у полицији и да су на њему инсталиране нове апликације. Након што их је избрисао, уређај је проверио и тим међународне организације Амнести (Amnesty International) која се годинама бави темом дигиталне шпијунаже.

Њихова анализа је показала да је систем телефона покренут двадесетак минута након што га је Славиша искључио и предао службеницима на улазу. Најпре је откључан софистицираном технологијом, а након тога је у њега инсталиран шпијунски софтвер.

И то софтвер до сада непознат стручњацима за дигиталну безбедност.

Форензичари Амнестија су га због тога назвали НовиСпy.

Трагови су показали да је овај софтвер инсталиран помоћу алата Целлебрите УФЕД, технологије коју власти широм света користе за откључавање и скидање података са мобилних уређаја.

Cellebrite - технологије за откључавање телефона и извлачење података

Целлебрите је израелска компанија која продаје решења за откључавање уређаја и екстракцију података полицијама и службама широм света зарад борбе против криминала и тероризма. Управо је уз помоћ њихових алата, према извештају Амнестија, Славишин телефон успешно откључан.

У свом одговору Амнестију, из компаније Целлебрите наводе да истражују тврдње из извештаја, као и да су спремни да, уколико се оне покажу као основане, прекину сарадњу са агенцијама које злоупотребљавају њихов софтвер.

Међутим, адвокати за људска права и дигиталну безбедност већ годинама упозоравају да се уз помоћ алата ове компаније широм света крше људска права и нарушава приватност грађана.

Амнести је Славишин случај забележио у свом опширном извештају о дигиталном шпијунирању у Србији објављеном јутрос, а у коме су описане огромне размере злоупотребе алата за прислушкивање од стране служби безбедности у Србији. У извештају откривају да су на телефоне десетина еколошких и политичких активиста, припадника невладних организација и новинара инсталирани шпијунски софтвери током њихових привођења на информативне разговоре у полицијске станице или просторије Безбедносно-иинформативне агенције (БИА).

О неколико таквих случајева у свом најновијем тексту писао је и БИРН.

НовиСпy, како пише Амнести, највероватније је локалне производње.

„То је нови и до сада јавности непознат шпијунски софтвер за Андроид”, наводи се у извештају. Може да прикупља изузетно осетљиве приватне информације попут фотографија и других фајлова, да прави снимке екрана свих радњи на телефону, прати локацију или снима са даљине путем камере и микрофона.

Пре него што је обрисао све непознате апликације, Славиша је овај софтвер имао у телефону пет дана.

Од свих описаних случајева сајбер шпијунирања у Амнестијевом извештају, само је њему НовиСпy инсталиран у згради полицијске управе.

Свима осталима се то догодило у просторијама БИА-е.

Трагови шпијунског софтвера воде до безбедносних служби

Истраживање Амнестија показало је да је НовиСпy директно повезан са ИП адресама које припадају српској Безбедносно информативној агенцији.

Анализа је открила још један кључан детаљ.

„Конфигурациони подаци софтвера упућују на конкретног запосленог у БИА”, стоји у извештају и додаје се да је овај службеник раније учествовао у напорима БИА да набави шпијунске алате од сада угашене компаније Хацкинг Теам.

Дигитални затвор: Злоупотреба надзорне технологије у Србији

 
Извештај Амнестија открио је огромне размере дигиталног надзора у Србији. Откривено је да су шпијунски софтвери попут Пегасуса израелске компаније НСО Гроуп и домаћег НовиСпy система, заједно са алатима за форензичку анализу израелске компаније Целлебрите, коришћени за циљано надгледање активиста, новинара и демонстраната. Ова пракса, како наводи Амнести, угрожава основна права на приватност, слободу изражавања и окупљања.

Оно што посебно забрињава је начин на који се ови софтвери инсталирају током информативних разговора у полицијским станицама и просторијама БИА, наводи Амнести. Полиција би привремено одузимала телефоне приведених грађана, а уређаји би наводно били закључани у ормариће. Међутим, анализа открива да су током тог времена на телефоне тајно инсталирани ови софтвери.

„Ова изузетно подмукла тактика, очигледно широко коришћена, омогућила је надлежним службама да прате активности појединаца, приступе њиховим приватним подацима и наруше њихов осећај сигурности“, наводи се у извештају.

Према налазима Амнестија, најмање тројица активиста и један независни новинар већ су идентификовани као жртве ове злоупотребе, али има индиција да су на сличан начин угрожена права десетинама, ако не и стотинама људи у Србији.

Славиша је уз помоћ Независног удружења новинара Србије још у марту ове године Вишем јавном тужилаштву поднео кривичну пријаву против НН лица у Полицијској станици Пирот. Начелник те управе је у допису његовој адвокатици рекао да у овом случају поступак унутрашње контроле није покренут, а из дописа се може закључити да је кроз разговор са полицајцима утврђено да је све било у реду.

На питања новинарке Раскрикавања нису одговорили ни из тужилаштва ни из полиције.

Круна Савовић, адвокатица Славише Миланова, каже да има информације да је поступак по овој кривичној пријави покренут, али да нема никаквих детаља шта је до сада урађено са тим.

„Спорост институција говори о жељи за одлагањем, а жеља за одлагањем о жељи за нерешавањем”, каже Савовић за Раскрикавање.

Славиша Миланов са колегом води мали локални двојезични портал у Димитровграду, на граници са Бугарском који броји нешто више од осам хиљада становника. Покривају, ипак, велике теме - корупцију градских челника, трошење новца из буџета једне од најсиромашнијих општина у Србији и разне злоупотребе у њиховој малој заједници. Један су од ретких локалних медија који и даље одолева притисцима режима.

Каже да је сигуран да је на мети државе због свог посла.

„Ово ми је урадила држава која би требало да штити мене и све нас”, додаје. „Изузетно је опасно било коме радити нешто на такав начин, а поготово у мултиетничким срединама”.

Каже да се плаши и за себе, породицу, али и за колеге.

„Желе да знају ко су ми извори и плашим се за њих. То ми је највећи страх”.

Коментари (1)

Остави коментар
сре

18.12.

2024.

Раде [нерегистровани] у 17:47

научите се разликовати државу од власти

"Каже да је сигуран да је на мети државе због свог посла."
Држава и власт нису синоними, требао би, особито новинар, да зна и разликује једно од другог.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси