Вести
14. 10. 2008.
Напад на новинара посебно кривично дело
Београд - Заштита и безбедност новинара у Србији могу се унапредити јачањем њихове кривично-правне заштите, оцењено је на јучерашњем округлом столу који је организовало Министарство за људска и мањинска права.
- Новинари у Србији морају да се осећају безбедним, а они који нападају медијске раднике морају бити санкционисани. Свака држава, ако за тим постоји потреба, може да пружи посебну заштиту новинарима, јер и Устав Србије одредбом о праву на обавештеност подразумева јасну обавезу државе да посленицима јавне речи обезбеди заштиту - истакао је Светозар Чиплић, министар за људска и мањинска права.
Према његовим речима неопходна је јавна расправа између представника медија и надлежних министарстава, како би Влада Србије парламенту могла да предложи мере и начине заштите новинара.
- Неопходно је формулисати кривично дело изменама Кривичног закона, али и повећати запрећене казне онима који нападају новинаре. Сваки такав напад треба процесуирати по службеној дужности, а не чекати да новинар поднесе приватну кривичну пријаву - нагласио је Чиплић.
- Новинари не треба да добију статус службеног лица, али ако МУП и правосуђе буду радили свој посао и ако новинари професионално, објективно и етично обављају свој посао, онда ћемо имати заштиту као и сви други грађани - објаснила је председница Независног удружења новинара Србије Надежда Гаће.
Председник Удружења новинара Србије Нино Брајовић такође је нагласио да новинари не треба да добију статус службених лица, „јер се то коси са суштином новинарског посла“, али им због ризика који тај посао подразумева треба обезбедити већи степен заштите, као код других лица која обављају посао од јавног значаја.
И. Т.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.