Вести
05. 11. 2024.
Сара Вочер: Медијска сцена у САД постала део партијске подељености
Медијска сцена у САД је део партијске подељености, каже за Н1 извршна директорка међународне консултантске фирме за комуникације Global Voice и бивша новинарка CNBC-ја и The Wall Street Journala Сара Вочер.
„Видимо раст десничарске медијске сцене коју ја не бих назвала новинарством. Они искључиво представљају погледе екстремно десно оријентисаних људи. То није право новинарство. Дакле, људи су сада у својим сопственим затвореним просторима. Републиканци су у десним медијским екосистемима. Демократе доста читају наше традиционалне медије, за које мислим да су на овим изборима дали прилично избалансиране слике оба кандидата. Нисам приметила да су нагињали ка једном или другом“, рекла је она.
А ту су и друштвене мреже, за које Вочер каже да су мало налик Дивљем западу.
„Тамо је велика количина дезинформација и веома је тешко знати да ли грађани Америке добијају информације које су им потребне, и то је веома забрињавајуће, јер шест од десет људи информације добија са друштвених медија“, казала је.
На примеру водитељке Меган Кели, која као многи десно оријентисани медији и подкасти, истиче да су они ти који говоре истину коју друга страна покушава да сакрије, Вочер каже да се нада да ће ови избори бити преломни тренутак да се открије како раде алгоритми друштвених мрежа, не би ли људи могли да добију различите погледе.
„Меган Кели је посебан случај, то је десничарски медиј који снажно заговара да се људи не ослањају на старе медије. То је део информационе кампање која сеже до прве председничке кампање Доналда Трампа, који покушава да дискредитује старе медије, надајући се да ће убедити људе да их не читају. И то је веома опасно јер ја мислим да су стари медији ти који раде добар посао, а не десничарски – то је пропаганда“, казала је она.
Говорећи о дезинформацијама и заоштреној реторици и претеривању, Вочер каже да је напета ситуација између поштовања слободе изражавања гарантоване Првим амандманом Устава и обезбеђивања истинитих информација америчкој јавности.
„Нажалост, постоје људи који злоупотребљавају права из Првог амандмана и причају свашта, износе лажи на митинзима. То је свакако другачије од новинарства, где људи говоре просто оно што желе. Наравно, оно што се на митинзима каже, на новинарима је да те информације провере што брже могу и то треба да раде. Морам такође да кажем да заиста највећи број дезинформација долази из штаба Трампа и заиста не видим да штаб Харис износи велики број дезинформација“, оценила је она.
Додаје да је највише брину приче о изборној крађи и да ли ће се та убеђења претворити у дела.
На питање колики је утицај Илона Маска на изборе, она каже да толика моћ утицаја на јавно мњење не треба да буде у рукама једног човека.
„Зато и јесмо ту где јесмо, да Маск ставља то што ставља на Тwиттер или све оно што кола Телеграмом. Они нису одговорни за оно што се поставља. Ја не мислим да је то добро. То што он ради на овим изборима је веома опасно. Њега прати 43 милиона људи и мислим да има велики утицај, а он поставља гомилу дезинформација. Има бројне објаве у којима подржава Трампа, а омаловажава Харис. Ужас!“, рекла је она.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.