Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Психолошкиња Ана Мирковић: Добре вести скоро да никога више не занимају, то је поражавајуће за друштво
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 05. 2024.

Аутор: С.М.С. Извор: Н1

Психолошкиња Ана Мирковић: Добре вести скоро да никога више не занимају, то је поражавајуће за друштво

Извештавању о мајским трагедијама се олако пришло и писало се како је коме на памет пало, а уопште се није водило рачуна о томе колику одговорност медији имају, сматра психолошкиња Ана Мирковић.

„Све је требало да буде боље. Мислим да нико није водио рачуна о родитељима који су изгубили децу, нико није водио рачуна о деци која су изгубила другаре и деци која живе у Србији. Питала сам ћерку, која је трећа година средње сколе, да ли се нешто променило после 3. маја? Она каже не, све је стало“, наводи Мирковић.

Како сматра, последице ће бити видиљиве тек у годинама које долазе.

„Са оваквим друштвом које имамо ми нећемо кренути даље“, наводи.

О томе да ли је било потребно да видимо државнике који би нам послали поруке које ће улити осећај сигурност, Мирковић каже:

„Десило се нешто што је мени потпуно неразумљиво када говоримо о држави и о систему. Десио се један механизам одбране који Фројд назива порицање и негација.  Могла сам да разумем да су они били уплашени, никад се раније код нас није десило. Трагедија се код њих рефлектовала на начин да они мисле да је то њима слика у огледалу коју уопште нису желели да виде и десило се да о томе уопште нису говорили на рационалном нивоу“.

Како каже, у априлу је говорила на једној трибини у Краљеву где је било 50 средњошколаца.

„Причали смо о агресији у друштву и колико је нормаливана. Десеторо деце се распало на комаде говорећи о 3. мају. Они су плакали јер се боје сваког неуобичајног звука у школи. Схватила сам да не желе да негирају, него да се суоче са тим тренутком“, истиче.

Не можемо медије да изопштимо из живота

Мирковић сматра да медије не можемо да изопштимо из живота.

„Не мислим да смо сами пристали да будемо жртве психолошког и емоциоалног насиља које препознајемо као вербално насиље. Ми нажалост немамо капацитет да га тако лако препознамо. Медијска писменост је најважнија вештина 21. века и ми спадамо у медијски неписмену нацију. Наши људи конзумирају садржај без икаквог критичког размишљања, логичког пропитивања“, сматра.

Према њеним речима, свакодневно смо жртве врло агресивних порука које су упућене да смо издајице, хијене, крвопије ове државе.

„Људи немају капацитета да мисле добро. Добре вести, успеси, скоро да никога више не занимају – то је поражавајуће за ово друштво“, закључује.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси