Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Обележена годшњица убиства Славка Ћурувије: Заказивање суђења Славко Ћурувија фондацији на данашњи дан је врхунац апсурда у коме живимо
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

11. 04. 2025.

Аутор: А. Ничић Извор: УНС

Обележена годшњица убиства Славка Ћурувије: Заказивање суђења Славко Ћурувија фондацији на данашњи дан је врхунац апсурда у коме живимо

„Врхунац апсурда у коме живимо је чињеница да је неко, намерно или ненамерно, баш данас желео суди онима који чувају сећање на Славка Ћурувију, његову породицу, његове сараднике и колеге“, рекао је председник Удружења новинара Србије (УНС) Живојин Ракочевић данас, након полагања венаца у Светогорској 35 у Београду, на месту где је пре 26 година убијен Славко Ћурувија.

То је, додао је Ракочевић, врхунац бесмисла система који не може да донесе праведну пресуду за убиство, нити за гашење професије.

Када је донета ослобађајућа пресуда, медијска заједница је, како је навео Ракочевић, закључила да се правни систем тресе у свом темељу.

 

„Данас, годину дана касније, видимо да се он потпуно распада — и да тај распад захвата цело наше друштво“, додао је он.

„Убили сте правду, али истина живи. Истина живи у свакоме ко покушава да до правде дође. Ово није само случај Славка Ћурувије. То је и случај Милана Пантића, случај Даде Вујасиновић, случај 17 отетих, убијених и несталих новинара на Косову и Метохији — Срба, Албанаца  и страних новинара“, навео је он.

Чињеница да је баш на данашњи дан заказано суђење Славко Ћурувија фондацији (СЋФ) је, како је рекао председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Жељко Бодрожић,  још један начин да се повреде сви који се залажу за истину и правду.

„Нажалост, и данас можемо да констатујемо да се убиства новинара у Србији не решавају. И зато морамо себи и јавности да поручимо да ништа нам друго не преостаје него да се, као данас овде заједно, у име релевантних новинарских удружења, боримо за то да ово друштво једног дана заиста постане нормално, демократско и отворено“, навео је он.

Бодрожић је рекао да је би то друштво подразумевало да нико не буде ухапшен, малтретиран или таргетиран због свог мишљења или због онога што је написао.

„Желимо друштво у коме неће бити могуће да новинари, као што су били Славко Ћурувија, Дада Вујасиновић, Милан Пантић, буду убијени — фактички од стране исте те државе“, навео је он.

Додао је да држава у 26 година није много радила на томе да реши ово убиство и скине „љагу“ са себе и навео да због тога опет проживљавамо деведесете.

Извршни директор Асоцијације независних електронских медија (АНЕМ) Веран Матић такође је направио паралелу са временом када је убијен Ћурувија.

„Данас сведочимо сатанизацији наших колега у Србији, која је често и знатно опаснија од оне којој смо били изложени некада. Искрено сам забринут за безбедност, па и за животе новинара у Србији“, навео је Матић.

Он је рекао да некажњивост убистава Славка Ћурувије, Милана Пантића и Даде Вујасиновић није само питање изостанка казне, већ питање политике.

„То је одраз једног дубоко погрешног и опасног односа према слободи говора, слободи јавне речи и медијским слободама. Морамо се против тога борити. Једина наша снага је у нашој солидарности“, навео је он.

Матић је додао да су студентски протести и захтеви, између осталог, настали управо због тога што институције нису радиле свој посао, а да је то случај и са убиством Славка Ћурувије.

Додао је да, уместо тога, данас сведочимо новом, симболичном „суђењу“ Славку Ћурувији.

„Ово није било обично суђење Фондацији Славко Ћурувија — ово је покушај да се избрише, затре сећање на једну страшну истину, на једно ужасно убиство. И не само на то убиство. Већ и на многа друга политички мотивисана или другачије обојена убиства, која су остала неистражена и неразјашњена“, навео је он.

Он је напоменуо и да је пре неколико дана преминуо адвокат Слободан Ружић, човек који је дуго и посвећено заступао породицу Ћурувија у овом случају. Присутни су му стога одали почаст минутом ћутања.

Подсетимо, рочиште по тужби Милана Радоњића, Мирослава Курака и Ратка Ромића против СЋФ-а, требало је да буде одржано данас, а у знак подршке овој фондацији, УНС и НУНС су организовали скуп који је пре полагања венаца одржан испред Другог основног суда у Беогаду. Суђење је одложено због болести судије.

 

Фото: УНС

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси