Saopštenja
22. 08. 2013.
UNS: Ko je formirao tajnu grupu za pisanje Zakona o javnim servisima?
Udruženje novinara Srbije (UNS) traži da Ministarstvo kulture Republike Srbije odgovori ko je i po čijem nalogu odlučio da se formira posebna radna grupa za izradu Nacrta zakona o javnim medijskim servisima, ko je činio radnu grupu za izradu Nacrta zakona, kao i da li je možda radnu grupu formirao neko van Ministarstva kulture.
U današnjem intervjuu za list „Danas“ Saša Gajin, član radne grupe za izradu Zakona o javnim medijskim servisima izjavio je da je “napravljena tajna radna grupa za koju se ne zna ko ju je sačinjavao i ko su bili autori Nacrta zakona o javnim servisima. Ta tajna radna grupa je pripremila Nacrt zakona koji je objavljen na sajtu Ministarstva kulture i informisanja, a da niko iz ministarstva nije učestvovao u njegovoj izradi, niko od ljudi koji su u radnoj grupi”.
UNS podseća da je na osnovu Medijske strategije Ministarstvo kulture i informisanja dalo u novembru 2012. godine mandat radnoj grupi da izradi medijske zakone i da je na ovaj način napravljen presedan na štetu transparentnosti i kvaliteta rada na medijskom zakonodavstvu i suprotan interesima medijske zajednice.
UNS ističe da Ministarstvo kulture i informisanja ima pravo da formira i raspušta radne grupe koje formira za izradu bilo kojeg, pa i medijskog zakonodavstva, ali da takve odluke moraju biti jasno obrazložene i transparentne.
Za UNS je tim više neprihvatljivo da se na sajtu Ministarstva kulture i posle 7 dana nalazi Nacrt zakona koji je radila tajna radna grupa, a koji je nakon kritika stručne javnosti ministar odlučio da povuče.
Komentari (1)
ostavi komentar23.08.
2013.
fantomske radne grupe
Isuviše je odugovlačenja, zakulisnih radnji i uopšte nejasnoća kada je u pitanju donošenje tzv. medijskih zakona.
OdgovoriOčigledna je želja nekih centara moći (čitaj: vlasti) da ovu za njih životno važnu oblast ne prepuste tek tako, odnosno da u njoj zadrže koliko god mogu svoju dominaciju. Medijima očigledno se najmanje bave medijski poslenici i oni kojima mediji treba da služe - obični građani. Zato novinara i medijskih stručnjaka nema u tzv. "radnim grupama" za donošenje kvazi zakona o medijima. Udruženja novinara u ovom trenutku treba da se ujedine i nađu na zajedničkom putu u borbi za oslobađanje medija od bilo kakve dominacije politike i vlasti nad njima. Samo insistriranje na zakonima koji postoje u Evropskoj uniji može da spreči opasnost koja se nadvila nad medijima: tonjenje u jednoumlje i totalitarizam i ukidanje slobode medija.
Najavljeno ukidanje pretplate nije bilo samo populistički gest prvog potpredsednika vlade: iza prvobitne ošamućenosti, iole trezveniji građani mogu da naslute veličinu mogućih zloupotreba. Nije Vučiću stalo do građana, već je on svestan koliku moć ima onaj ko ima u svojoj šaci medije, zato neće lako pustiti da mu oni izmaknu. I ovde je glavno da medijska udruženja nikako ne odstupe od svojih zahteva i da insistiraju na zakonskim rešenjima koja se u vezi sa finansiranjem javnih servisa primenjuju u zemljama EU.
Jer bez slobodnih medija nema slobodnog društva ali ni slobodnih pojedinaca!
Današnji intervju kolega Gajina i Tijanića su alarmantni. Oni jasno ukazuju da su pravi medijski stručnjaci u radnim grupama nepoželjni, a da su nacrti tih nakaznih zakona podobniji za neke azijske države, poput Turkmenistana ili Uzbekistana, sa najnižim stepenom medijskih sloboda.
Bravo za UNS! Sada je prilika, kolege, ne odustajmo!