Novinari na sudu - statistika
12. 08. 2020.
Manje od tri odsto sporova iz oblasti informisanja pred Vrhovnim kasacionim sudom
„Vrhovni kasacioni sud je za dve godine, u periodu od 1. januara 2018. do 31. decembra 2019. godine formirao ukupno 26 predmeta u vezi sa preispitivanjem presuda u oblasti javnog informisanja, od čega je 14 rešeno“, rečeno je Udruženju novinara Srbije (UNS) u Vrhovnom kasacionom sudu (VKS).
S obzirom na to da je u istom periodu pred Višim sudom u Beogradu presudom rešen 1.001 predmet po tužbama protiv novinar i medija (tzv. „štamparke“), pravo na reviziju pred VKS-om iskoristilo je manje od tri odsto parničnih stranaka.
„Revizija je u šest predmeta odbačena, a u tri predmeta odbijena. Preinačujuća odluka doneta je za četiri predmeta. Jedan predmet rešen je na drugi način“, navodi se u odgovoru koji je UNS dobio od VKS-a.
Pred VKS-om je iz ovog perioda 12 predmeta ostalo nerešeno.
Statistika u sporovima koji se vode zbog povrede Zakona o autorskim i srodnim pravima (tzv. „autorke“) pokazuje da pravo na reviziju pred VKS-om iskoristi manje od šest odsto parničnih stranaka.
U odgovoru koji je UNS dobio od VKS-a navodi se da je u periodu od 1. januara 2018. do 31. decembra 2019. godine u VKS primljeno 30 predmeta iz oblasti povrede autorskih prava, od kojih je 13 rešeno. U istom periodu pred Višim sudom u Beogradu prvostepeno je rešeno 518 predmeta iz ove oblasti.
„Revizija je u predmetima iz oblasti povrede autorskih prava u dva predmeta odbačena, dok je u jednom predmetu odbačen zahtev za preispitivanje pravnosnažne sudske odluke. U pet predmeta odbijene su revizije, a u dva predmeta donete su preinačujuće odluke. Ukidajuće odluke donete su u dva predmeta“, navodi se u odgovoru VKS-a.
Pred VKS-om je iz ovog perioda ostalo nerešeno 17 predmeta.
Inače, revizija predstavlja ograničeno pravo parničnih stranaka na vanredni pravni lek i može se zatražiti samo protiv pravosnažnih presuda donetih u drugom stepenu. O zahtevima za reviziju odlučuje Vrhovni kasacioni sud u Beogradu.
____________________________________________________________________
Tekst je nastao u okviru projekta "Kako sud sudi novinarima i medijima" podržanog od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.