Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Tribina o stanju u medijima: U Srbiji potpuno neregulisano medijsko tržište
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

16. 05. 2018.

Izvor: Beta

Tribina o stanju u medijima: U Srbiji potpuno neregulisano medijsko tržište

Na tribini "Ko brani novinare – novinari izmedju pritisaka i integriteta" koja je održana danas u Novom Sadu, učesnici su ocenili da je medijsko tržište u Srbiji potpuno neregulisano i da su pritisci i fizički napadi na novinare samo jedan od načina gušenja slobode medija.

Programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić izjavio je da država koristi svoje poluge kako bi vršila pritisak na nezavisne redakcije.

"Tanjug i dalje postoji, iako je Vučić svojeručno potpisao njegovo gašenje. Poreske inspekcije služe za finansijski pritisak, a da ne govorimo o kriminalnoj dodeli državnog novca na konkursima za medije, u čijim komisijama sede predstavnici fantomskih udruženja, a ne stručnjaci", naveo je Gruhonjić.

Prema njegovim rečima, novinari u Srbiji su "izabrani kao legitimne mete koje je najlakše ugasiti svaki put kada vlastima nešto ne odgovara".

"Nalazimo se neprestano na samoj granici ponora, pa mnogi trpe i onu psihičku presiju koju je teško izdržati", ocenio je Gruhonjić.

Urednik dnevnog lista Danas Dragoljub Petrović podsetio je na napade na novinare tokom ceremonije inauguracije predsednika Srbije, navodeći da je taj slučaj javnog maltretiranja novinara bio potpuno skrajnut, sve dok nisu objavljene fotografije.

"Može neko da te davi pred kamerama, i da se ništa ne dogodi. Zamisli kako tek može da te davi u nekom haustoru", kazao je Petrović.

Urednik portala KRIK Stevan Dojčinović ocenio je da je rešenje problema medijske scene u Srbiji u javnim servisima.

"Potrebno je oslobadjanje RTS-a, jer je to javni servis, finansira se iz budžeta i novcem građana. Potrebna je politička volja da se to uradi", kazao je on.

Smenjeni programski direktor Radio televizije Vojvodine Slobodan Arežina rekao je da bi vlast "popustila" u slučaju smena koje su se u toj medijskoj kući dogodile nakon promene vlasti u Vojvodini 2016. godine.

"Tada je 5.000 ljudi izašlo na ulicu i malo je nedostajalo da dođe do popuštanja. Da je održan još jedan miting te snage, mislim da bi došlo do razgovora", rekao je Arežina.

Tribinu "Ko brani novinare – Novinari izmedju pritisaka i integriteta" organizovali su Institut za evropske poslove i Civil Rights Defenders, uz podršku Evropske unije.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi