Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Atak na slobodu izražavanja
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

09. 07. 2010.

Izvor: e-novine

Atak na slobodu izražavanja

Međunarodna osuda orvelovskog zakona

Medijska organizacija za jugoistočnu Evropu (SEEMO) izrazila je zabrinutost zbog nedavno usvojenog Zakona o elektronskim komunikacijama u Srbiji, a posebno jer bi on mogao da ugrozi poverljivost novinarskih izvora. Tim zakonom koji je je stupio na snagu, pošto ga je potpisao predsednik Boris Tadić, bezbednosnim službama se bez prethodne odluke suda omogućava uvid u privatnu elektronsku komunikaciju građana Srbije

Kako SEEMO navodi u saopštenju, Zakon donet u Skupštini Srbije 29. juna, predviđa stvaranje baze podataka o ličnim elektronskim komunikacijama građana i dozvoljava državnoj bezbednosti i policiji uvid u njihov sadržaj bez potrebe da za to prethodno traži dozvolu.

SEEMO čije je sedište u Beču, naglašava da je predsednik Srbije Boris Tadić potpisao Zakon i pored upozorenja da je on neustavan i da predstavlja pretnju za slobodu izražavanja i da bi mogao da ugrozi poverljivost novinarskih izvora.

"Novinari u Srbiji posebno su osetljivi na nastojanja države da ima pristup njihovim ličnim podacima, posebno što se tiče pokušaja da identifikuju njihove izvore", istakao je generalni sekretar SEEMO-a Oliver Vujović.

"SEEMO razume da Srbija želi da unapredi svoj pravni sistem i bezbednosni učinak. Međutim, zaštita poverljivosti izvora je integralni deo sposobnosti novinara da otkriju informacije od javnog interesa", dodao je Vujović.

U tekstu saopštenja SEEMO podržava stav Udruženja novinara Srbije povodom usvajanja Zakona. UNS je protestvovao zbog usvajanja Zakona o elektronskim komunikacijama koji smatra još jednim aktom na slobodu štampe zbog mogućnosti da se oktriju novinarski izvori.

Republički ombudsman, zaštitnik građana za informacije od javnog značaja i pojedine opozicione stranke upozorili su povodom donošenja tog kontroverznog Zakona da da on omogućava uvid u ostvarenu komunikaciju građana bez odluke suda.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi