Vesti
27. 11. 2008.
Novinare biju četiri puta više nego ranije
U prvih osam meseci ove godine u našoj zemlji bilo je 39 napada na novinare, dvostruko više nego u dve prethodne godine zajedno, rekao je predsednik Udruženja novinara Srbije Nino Brajović na tribini o boljoj zaštiti novinara, održanoj u Novom Sadu.Zato je UNS predložio Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i drugim nadležnim resorima izmene nadlež enih zakona. Brajović je objasnio da bi izmenama bile predviđene strože kazne za napade na novinare i druge medijske radnike.
- Pretnje, uvrede i fizički nasrtaji neprilike su s kojima su se, zbog svog posla, suočavali novinari, fotoreporteri i snimatelji - rekao je Brajović.
- Najčešće se dešavalo da se krivci izvuku ili ostaju neotkriveni. Čak i kad je njihov identitet poznat, uglavnom prolaze bez kazne. Zato je neophodno izmeniti zakonsku regulativu i za ozbiljne napade i pretnje žurnalistima treba da bude zaprećeno i s do tri godine zatvora, što bi bilo srazmerno kaznama predviđenim za napade na sudije, policajce i druga službena lica. UNS ne traži za medijske poslenike status službenih lica jer oni nisu i ne treba da budu državni službenici, ali bi napad na njih bio krivično delo i automatski posao za javnog tužioca. I profesor prava i bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević smatra da novinari u Srbiji treba da dobiju bolju zaštitu.
- Krivično delo napada na novinare i uvođenje kazne treba definisati izmenama Zakona o javnom informisanju ili Krivičnog zakonika - rekao je Ivošević na tribini, gde su predstavljeni i predlozi da prekršajno odgovaraju oni koji onemogućavaju novinare u praćenju javnih događaja, kao i izdavači glasila koji izbegavaju obaveze prema zaposlenima. Na tribini su učestvovali i pravni savetnik UNS Zoran Lakić ević i predsednici DNV Slobodan Jakovljević i Asocijacije medijskih fotografa Srbije Zvezdan Mančić. Inače, ministar za ljudska i manjinska prava mr Svetozar Čiplić je najavio i da će prioritet njegovog resora biti izmena zakona i bolja pravna zaštita poslenika javne reči.
Po njemu, najbolji model zaštite novinara i snimatelja je dopuna zakonodavstva kojom bi se napad na njih tretirao kao posebno krivično delo i napad na službeno lice.
M. ŽIVIĆ
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.