Vesti
28. 01. 2018.
LSV upozorila na probleme u informisanju na jezicima manjina
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) ocenila je danas da u Vojvodini nestaju mediji na manjinskim jezicima i da to predstavlja umanjenje stečenih prava nacionalnih manjina, što je Ustavom Srbije zabranjeno.
LSV je upozorila da su posle izmena Zakona o javnom informisanju i procesa privatizacije medija u Srbiji, nestali mnogi lokalni mediji, a među njima i oni koji su godinama, neki i decenijama, informisali na jezicima nacionalnih zajednica.
"U nekim slučajevima su manjinski mediji prestali da rade posle neuspešnih privatizacija, a u nekim je privatizacija dovela do komercijalizacije programa. Ovaj katastrofalan sled događaja predstavlja umanjenje stečenih prava nacionalnih manjina, što je Ustavom Srbije zabranjeno", piše u saopštenju LSV.
Potpredsednik Izvršnog odbora LSV Aleksandar Marton ocenio je u pisanoj izjavi da se na elektronskim medijima u mnogim sredinama u Vojvodini "više ne može da čuje niti jedna jedina reč nekog od jezika nacionalnih zajednica".
Prema njegovom mišljenju takvo stanje u informisanju na jezicima manjina može u velikoj meri otežati evropski put Srbije.
"Još je veći problem urušavanje duha tolerancije, koja je vekovima vladala u Vojvodini. Srbija mora da reaguje i učini sve da se stanje u lokalnim medijima popravi. Potrebno je delovati afirmativno i popraviti situaciju", poručio je Marton.
U saopštenju se podseća da je 1998. godine tadšnja SRJ ratifikovala Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionanih manjina, a Skupština Srbije i Crne Gore 2005. ratifikovala je Evropsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima, koje je Srbija danas obavezna da poštuje.

Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.