Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Ispitati pretnje novinarima
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

06. 05. 2010.

Izvor: Blic

Ispitati pretnje novinarima


Skup o istraživačkom novinarstvu

Napadi i pretnje slobodi medija ne smeju biti tolerisani. Aktuelni i prošli incidenti i zločini nad novinarima moraju biti ozbiljno istraženi i moraju biti preduzete odgovarajuće mere, rekla je juče ambasadorka SAD u Srbiji Meri Vorlik na regionalnom skupu o istraživačkom novinarstvu „Istraživačko novinarstvo: Na ivici opasnog”.

Ambasadorka SAD je istakla da je uloga vlade svake demokratske zemlje da stvori uslove za slobodu govora i zaštiti novinare, jer bez slobode medija nema ni demokratije. - Slobodni i odgovorni mediji uslov su moderne demokratije. A novinari istraživači u Srbiji doživljavaju verbalne pretnje i fizičke napade dok izveštavaju o delovanju kriminalnih, nasilnih i ekstremnih snaga - navela je Meri Vorlik.

Dodala je da je istraživačko novinarstvo mnogo više od vesti i da novinari istraživači koji izveštavaju o zloupotrebi vlasti i korupciji moraju biti zaštićeni od svih vrsta pretnji i nasilja.

 Ambasadorka SAD u Srbiji je navela da je američki narod kroz programe pomoći za poslednjih 10 godina sa više od 33 miliona dolara pomogao razvoj nezavisnih i profesionalnih medija u Srbiji.

- Nastavićemo da pomažemo zajedno sa našim srpskim i evropskim prijateljima - rekla je Meri Vorlik.

Šef misije OEBS-a u Srbiji Dimitrios Kipreos rekao je da ubistva tri srpska novinara u periodu tranzicije dokazuju da tranzicija nije laka. On je istakao da i danas srpski novinari doživljavaju javne pretnje smrću od huligana koji govore u ime organizovanog kriminala, kao i da je te pretnje misija OEBS u Srbiji osudila.

Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je da je ekonomska kriza doprinela egzistencijalnoj nesigurnosti novinara i time smanjila prostor za njihovo nezavisno delovanje, dok je transformacija vlasništva medija dovela do forsiranja komercijalnih sadržaja i povlađivanju interesima vlasnika, što sve ukupno krajnje nepovoljno utiče na razvoj istraživačkog novinarstva.Novinari moraju više da rade uz nezadovoljavajući socijalni status, a novi vlasnici profit često investiraju van zemlje - rekao je on.

T. N. Đ.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi