Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Partije ne smeju da imaju plaćene termine na televiziji
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 01. 2012.

Izvor: Blic

Partije ne smeju da imaju plaćene termine na televiziji

Stranke godinama krše zakon nekažnjeno



TV stanice su prethodnih godine kršile zakon kada su partijama pred izbore iznajmljivali termine u trajanju i od sat vremena, tvrde domaći stručnjaci.

Zakon o oglašavanju jasno predviđa da EPP blok može da traje najduže 12 minuta na privatnim televizijama i šest na RTS, a drugačije nije predviđeno ni za vreme kampanja.

Prema podacima agencije „AGB Nilsen“, građani Srbije su u predizbornoj kampanji za parlamentarne izbore 2008. bili prinuđeni da gledaju iznajmljene termine u trajanju od čak deset dana, a pred poslednje predsedničke ukupno tri dana i 10 sati.

Umesto redovnog programa, prikazivani su partijski spotovi i mitinzi, a vrhunac su bile završne konvencije koje su emitovane poslednjeg dana pred predizbornu tišinu.

Bojan Klačar iz Cesida kaže za „Blic“ da ovakvo stranačko reklamiranje nema uporište u Zakonu o oglašavanju, kao i da ga je RRA prekršla upućivanjem obavezujućih uputstava komercijalnim televizijama.

- RRA je televizijskim stanicama dozvoljavala 120 minuta dnevno iznajmljenih termina za parlamentarne izbora, a za predsedničke 90. Privatni emiteri su to dobro iskoristili, mada se time kršio zakon i ozbiljno narušavao televizijski program. Iako mi nismo generalno protiv političkog marketinga, vreme je da se u medijima tokom kampanja uvede neki red koji neće ozbiljnije narušavati programsku šemu, kao što je to bilo do sada - kaže Klačar i dodaje da se zakon kršio i kada su objavljivani stranački spotovi bez potpisa autora, kao i kada su se tokom reklamiranja „blatili“ politički protivnici.

Procenjuje se da su velike partije u predizbornoj kampanji samo za reklamiranje na TV stanicama izdvajale između dva i tri miliona evra, a da ih je sekunda političkog marketinga na televizijama sa nacionalnom frekvencijom koštala u proseku od čak 10.000 dinara.

Termini od po pola sata ili 45 minuta iznajmljuju se uglavnom preko agencija i sekunda takve vrste stranačkog reklamiranja je nešto jeftinija.

Nemanja Nenadić iz organizacije „Transparentnost Srbija“ navodi da nema sumnje da se i u ovom slučaju radi o klasičnom EPP.

- Ako su u pitanju iznajmljeni termini, jasno je da je reč o oglašavanju, bez obzira na to da li se promoviše deterdžent ili politička partija. Televizijski programi su tokom kampanja obilovali ovakvim sadržajima, i to je tolerisano, iako nije u skladu sa zakonom. Na ovaj način su TV stanice ozbiljno remetile svoju programsku šemu i koncept na osnovu kog su dobili frekvenciju. Mislim da bi ovaj segment marketinga nedvosmisleno trebalo urediti zakonom - kaže za „Blic“ Nenadić.

Antrfile : RRA: Niko se ne buni

Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta RRA, navodi za „Blic" da su uputstva koja su do sada davali kvalitetno rađena.

- Na plaćene termine nismo gledali kao na EPP, već kao na produkciju. Možda smo zaista pogrešili, ali nijedna partija, niti nevladina organizacije se nije pobunila zbog toga. Ako dobijemo takvu vrstu prigovora, o tome ćemo raspravljati unutar Saveta. Ne želimo da kršimo zakon - kaže Karadžić.

Nataša Latković

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi