Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Digitalno doba donelo nove izazove u zaštiti prava dece
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

21. 11. 2016.

Izvor: RTS

Digitalno doba donelo nove izazove u zaštiti prava dece

Njihov interes važniji je od svega drugog, ali u praksi prava miliona dece u svetu svakodnevno se krše. Toga se podsećamo bar jedanput godišnje, na Svetski Dan deteta. Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović kaže da je savremeno doba donelo nove izazove i forme digitalnog nasilja.

Suzana Paunović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekla da je prioritet u ostvarivanju dečijih prava zaštita dece od vršnjačkog nasilja.

Dodaje da je druga značajna tema maloletničko pravosuđe, koja podrazumeva stvaranje još boljih uslova da deca učestvuju u sudskim postupcima i da se uvode nove alternativne sankcije.

Prema njenim rečima, savremeno doba donelo je nove izazove i nove forme digitalnog nasilja.

Negativan prirodni priraštaj zaustavljen je prošle godine kada se rodilo oko 300 dece više nego u 2014. godini.

"To nije velika razlija, ali je bitno da se zaustavio negativan trend. Novi resor u Vladi koji odlučuje o demografskoj politici mnogo znači, a iz resora ćemo dobiti i nove predloge kako da poboljšamo demografsku slike", napominje Paunovićeva.

Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava navodi da statistika iz oktobra pokazuje da 91.000 dece dobija socijalnu pomoć, oko 63.000 porodica roditeljski dodatak i 353.000 dece roditeljski dodatak.

"Iz republičkog budžeta izdvojeno je 2,2 milijarde dinara. Važno je da naglasimo kako privredne aktivnosti Vlade doprinose deci jer svaka nova plata u porodici doprinosi obrazovanju", naglašava Paunovićeva.

Savet za prava deteta, kojim predsedava ministar rada i socijalnih pitanja Aleksandar Vulin, doneo je dve inicijative - za decu na ulici i o dečijem ombudsmanu.

"U narednom periodu težište rada Saveta biće stavljeno na izradu novog Nacionalnog akcionog plana. Što se tiče zakona, na dobrom smo putu i očekuju nas neke zakonske izmene", ukazuje Paunovićeva.

Podsetila je da je nedovno počelo sprovođenje projekta "Bebo, dobrodošla na svet" i da je do sada "na klik" prijavljeno oko 13.000 beba.

"Želimo da ovaj dobar primer bude proširen na teritoriji cele Srbije", istakla je direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava.

U 11 časova počinje manifestacija u Dečijem kulturnom centru povodom obeležavanja Svetskog Dana deteta.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi