Vesti
07. 12. 2015.
Od sažaljenja do superheroja
Dvodnevna međunarodna konferencija o inkluziji osoba sa invaliditetom održana je tokom vikenda u Beogradu, u organizaciji SEEMO iz Beča, SECPRO, takođe, International Academy iz Beča, Škole za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović' iz Novog Sada, Central European Initiative iz Trsta i drugih.
Stručnjaci iz raznih oblasti na panelima predočavali su važna pitanja kojih bi javnost trebalo da bude svesnija. Fokus panela bio je na moći medija u kreiranju pravednijeg društva.
- Ideja skupa je da se ozbiljnije pozabavimo temom izveštavanja medija o osobama sa invaliditetom (OSI) ne samo u Srbiji već i u regionu, a sve sa ciljem da se svake godine sastajemo u drugom gradu Evrope i da pokušamo da motivišemo novinare da svakodnevno izveštavaju o potrebama osoba sa invaliditetom kako bi njihov život bio olakšan. Ovo je i mala kritika medija za neprofesionalno izveštavanje o OSI. To je problem kompletnog društva i sistema, ne samo u Srbiji - istakao je Oliver Vujović, generalni sekretar SEEMO i dodao da brojne institucije na koje se OSI oslanjaju svakodnevno, dodatno komplikuju procedure zbog kojih OSI izgledaju nesposobni, a mnogi od njih bi mogli savršeno samostalnodafunkcionišu.
Albin Selimi iz Prištine istakao je da je reportaža o dečaku novinaru koju je prikazao na ispravan način izveštava o osobama sa invaliditetom - stavljajući u prvi red njegova dostignuća, kvalitete i sposobnosti, umesto da ga predstavlja kao objekat humanosti i milosti.
- Uprkos velikom medijskom tržištu OSI su zaboravljeni i zapostavljeni, a da bi se ovo promenilo potrebno je više specifičnog obučavanja i treniranja novinara kako bi umeli na pravi način da izveštavaju pozicijama OSI - napomenuo je Selimi.
Svi panelisti saglasili su se da mediji imaju senzacionalistički pristup izveštavanju o OSI budući da se osobe sa poteškoćama predstavljaju u sažaljivom tonu, kao oni koji pasivno sede i čekaju tuđu akciju, ili se pak svako njihovo postignuće predstavlja kao ravno čudu i od toga pravi medijska senzacija.
- Brojni problemi OSI nikada nisu ni dospeli u javnost, kao između ostalih, seksualnost osoba sa poteškoćama. To se niko i ne usuđuje da pomene - istakao je Dragiša Sikimić, urednik portala Moja Hercegovina i dodao da kao način premošćivanja ovog jaza između medija i OSI vidi saradnju sa najatraktivnijim njuz portalima (umesto na specijalizovanim medijima) kako bi dešavanja OSI bila neizbežno vidljiva svim čitaocima.
Neki od zaključaka sagovornika su i da je neophodna bliskija saradnja brojnih (oko 500) udruženja OSI kako bi se postigla vidljivost, ali i dovoljan pritisak na donosioce odluka. Takođe, OSI nisu osobe „sa posebnim potrebama“ - potrebe su iste kao i kod osoba bez fizičkih ili mentalnih poteškoća, samo se te potrebe ostvaruju na druge načine - ali pripadaju korpusu osnovnih ljudskih prava. Primedba većine učesnika i prisutnih je da su razočarani neobjašnjivo malom zainteresovanošću medija za ovaj događaj.
Tihana Janjić, sociološkinja
Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović" iz Novog Sada
-Osim velike stručnosti panelista i onih iz domena medija, kao i socijalne zaštite, poražava me izuzetno mali broj slušalaca ove konferencije, a pogotovo predstavnika medija. Što se medija tiče, trebalo bi početi od zatečenog stanja i težiti promenama - od arhitektonske nepristupačnosti, nepristupačnosti učila, komunikacija i informacija. Mediji treba da ponude rešenjezadatu situaciju.
Jasmina Mašanović, SOSO „Milan Petrović“ Novi Sad
Moram sa razočarenjem da primetim da u nekom stručnom i ličnom smislu, ovakvi događaji nisu doneli mnogo. Što ne znači da ne treba da postoje. Stiče se utisak da mi OSI pričamo sami sebi bez prisustva medija. Dodala bih još da su OSI jedna izuzetno heterogena kategorija, a mnogi od njih nisu vidljivi. Mnogi od onih sa kojima ja radim ne bi mogli da sudeluju ovde. Oni su uključeni u brojne umetničke projekte u školi u kojoj radim.
Hrvoje Antonio Belamarić Zagreb, novinar
- Medijska slika OSI u Hrvatskoj i Srbiji je gotovo identična, s time što ja ne bih mogao da se složim u potpunosti sa ićritikom medija znamo da medijima diktiraju oglašivači, politika i novci. Državi se ne treba obraćati i moliti većje naterati. Šta je država? Država je sustav koji ja i ti plaćamo i taj sustav mora da delegira... OSI moraju shvatiti da ako se ne udruže, neće biti bolje. Kroz ovakve skupove provlači se teza da su OSI manjina, a nisu nikakva manjina većvećina. Moratetu računati i obitelj. OSI je neophodno obrazovanje, kako bi se lakše zaposlile.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.