Vesti
27. 10. 2008.
Tražili plate, dobili suspenziju
Posle jednosatnog štrajka upozorenja 10. oktobra, sindikalna organizacija „Nezavisnost“ privatne „Enter“ televizije, sa sedištem u Beogradu, najavljuje organizovanje šire obustave rada, ukoliko se sa poslodavcem narednih dana ne postigne dogovor oko isplate zaostalih zarada za august i septembar.
Kako objašnjava Ljubodrag Stefanović, predsednik štrajkačkog odbora Enter TV zbog sindikalnih aktivnosti i legitimnih zahteva za isplatom zarada, njemu je vršilac dužnosti Jelena Bogdanov uručila rešenje o suspenziji u trajanju do tri meseca, a sa posla su udaljena još dva radnika - Ivan Joksimović i Viktorija Nikolić.
Iako se radi o kršenju Zakona o štrajku i Zakona o radu, niko od nadležnih Inspekcija rada, Ministarstvo rada i socijalne politike, kao ni nadležni u Ministarstvu kulture nisu uopšte reagovali na ove pojave u „Enteru“ gde je zaposleno oko 100 osoba i svi su prestrašeni, navodi Stefanović.
Istovremeno, izvršni direktor Entera Goran Ranđelović zabranio je trojici suspendovanih pristup radnim prostorijama zbog povrede radne dužnosti. Slučaj je poprimio senzacionalne razmere, o čemu će se informisati čak i Međunarodna organizacija rada, kada je poslodavac naredio da se štrajk može organizovati samo od 11 do 12 sati tokom radnog vremena.
Zaposleni su dužni, ukoliko i učestvuju u štrajku, da pre toga izvrše radne obaveze prilagođene programskoj shemi, inače će po Zakonu o radu da budu sankcionisani po osnovu povrede radne dužnosti. Radi zaštite zaposlenih sa „Entera“ angažovao se Branislav Čanak, predsednik sindikata Nezavisnost i granskog sindikata medija istakavši da ovaj slučaj u jednoj maloj medijskoj kući ukazuje na nepoštovanje prava zaposlenih ne samo od strane poslodavca, već i nadležnih državnih organa koje ne poštuju ni elementarnu zakonitost. Zbog legitimnog štrajka se ne može po važećim zakonima izreći suspenzija, tvrdi Čanak.
Istovremeno se u mnogim medijima danas dešavaju poremećaji, a zbog štrajka u štampariji Mladost u Ćupriji 60 radnika je dobilo otkaz, iako se radilo o zakonskom i regularnom vođenju obustave.
Čanak je najavio da će danas, 27. oktobra ovi slučajevi kršenja zakonitosti biti predmet rasprave kolegijuma socijalno-ekonomskog saveta, jer se u praksi sve češće pojavljuju metodi drastičnog „kažnjavanja“ sindikalaca koji zahtevaju zaštitu prava, najčešće osnovnog, na platu. U nekim zemljama je obrnuto, zatvorom se kažnjavaju poslodavci koji ne isplaćuju - plate.
D. S.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.