Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Pravilnik RRA neustavan
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 10. 2008.

Izvor: Politika

Pravilnik RRA neustavan

Republička radiodifuzna agencija je donošenjem Pravilnika o postupku prinudnog izvršenja odluka Saveta RRA prekoračila svoja Ustavom i zakonom utvrđena ovlašćenja, konstatovao je juče Ustavni sud Srbije, a pomenuti pravilnik ocenio kao neustavan i nezakonit u celini.

Preduzeće „Palma” iz Beograda osporilo je pojedine odredbe tog akta po kojima odluka Saveta o privremenom ili trajnom oduzimanju dozvole za emitovanje programa, kao i odluka o zabrani emitovanja programa onima koji rade bez dozvole postaju konačne i izvršne danom dostavljanja stranci.

Inicijator je naveo da takva regulativa isključuje pravo na žalbu, odnosno dvostepenost u rešavanju spora, što je suprotno Ustavu i Zakonu o opštem upravnom postupku. Inicijatori su osporili i deo pravilnika po kome „predsednik Saveta donosi zaključak o dozvoli izvršenja”, jer, po zakonu, takav zaključak može da donese samo Savet kao organ RRA, a ne predsednik Saveta.

Agencija je u odgovoru sudu odbacila ovakve primedbe, navodeći da Zakon o radiodifuziji nije propisao postupak zaštite prava prilikom prinudnog izvršenja odluka Saveta RRA, pa je agencija smatrala da je ovlašćena da uredi tu materiju. Sudija izvestilac mr Dragiša Slijepčević konstatovao je da Zakonom o radiodifuziji nije predviđeno ovlašćenje agencije da bliže uređuje postupak prinudnog izvršenja odluka Saveta RRA.

To, inače samostalno telo, vrši javna ovlašćenja, a zakonom mu je povereno da donosi strategiju razvoja radiodifuzije u Srbiji, stara se o doslednoj primeni propisa u ovoj oblasti, izdaje dozvole emiterima i nadzire njihov rad, a može donositi preporuke, uputstva i druge propise u skladu sa zakonom.

Kad je reč o prinudnom izvršenju odluka, Savet RRA je ovlašćen da propiše sadržinu i obrazac legitimacije lica ovlašćenog za prinudno izvršenje odluka Saveta. Zakonom o radiodifuziji, međutim, agenciji nije dato ovlašćenje da bliže uređuje prinudno izvršenje odluka Saveta RRA. Iako su inicijatori osporili samo delove rečenog pravilnika, USS smatra da je ceo akt neustavan, jer su i ostale odredbe u direktnoj vezi sa osporenima.


M. Petrić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi