Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zakon o informisanju prihvaćen u načelu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

31. 08. 2009.

Izvor: RTS onlajn

Zakon o informisanju prihvaćen u načelu


Načelno usvojene izmene i dopune Zakona o javnom informisanju. U Parlamentu počelo izjašnjavanje o amandmanima. Na dnevnom redu sednice je glasanje o ukupno 24 zakonska predloga. Najviše interesovanja u javnosti izazvali predlozi zakona o informisanju i prostornom planiranju i izgradnji.

Poslanici Skupštine Srbije počeli su izjašnjavanje o 24 zakonska predloga sa poslednje vanredne sednice, o kojima su raspravu završili pre mesec dana.

Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju, oko koga se gotovo dva meseca vodila intenzivna polemika u javnosti, usvojene su u načelu time što je, od ukupno 249 prisutnih poslanika, za usvajanje glasalo 125, a u toku je glasanje o pojedinostima.

Intresovanje javnosti izazvao je i Predlog zakona o prostornom planiranju i izgradnji, koji predviđa legalizaciju bespravno izgrađenih objekata do momenta stupanja zakona na snagu.

Legalizacija divlje gradnje, prvobitnim tekstom, bila je omogućena za objekte izgrađene do 13. maja 2003.godine.

Međutim, Vlada je, na inicijativu gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, usvojila amandman kojim je to prošireno i na objekte napravljene do stupanja zakona na snagu.

Poslanici su tokom petnaestodnevnog rada na prethodnoj vanrednoj sednici razmatrali i set zakona iz oblasti zdravstva, među kojima i predlog o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja, kojim se prvi put reguliše ta materija u Srbiji.

Izmene i dopune Krivičnog zakonika

Skupština Srbije razmatrala je i predloge osam zakona iz oblasti pravosuđa vezanih za krivični postupak.

Ukoliko Parlament usvoji Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, "olako komentarisanje" sudskih odluka biće sankcionisano.

Javno komentarisanje sudskih postupaka i ometanje pravde ubuduće će predstavljati krivično delo i sve izjave vezane za sudski postupak, čija je namera da povrede pretpostavke nevinosti i nezavisnosti suda, kao i pozivanje na neizvršenje sudskih odluka i sprečavanje nosilaca pravosudnih funkcija u vršenju njihovih dužnosti, biće strogo sankcionisano.

Zakonom je proširen i krug onih čije će ugrožavanje sigurnosti i života biti strože sankcionisano, pa će tu zaštitu, osim predsednika Srbije, premijera, pojedinih nosilaca pravosudnih funkcija, uživati ministri, poslanici i "osobe koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti informisanja".

Poslanici republičkog parlamenta treba da se izjasne i o predlozima zakona o kulturi, o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom, izmenama i dopunama zakona o izvršenju krivičnih sankcija, o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala.

Takođe, glasaće i o predlozima Zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala kao i o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Predlogu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Predlozi zakona iz oblasti obrazovanja

Najviše zakonodavno telo odlučivaće i o predlozima zakona iz oblasti obrazovanja - o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima, kao i o zakonima iz oblasti urbanizma i građevine - Predlogu zakona o državnom premeru i katastru, socijalnom stanovanju, fondu za zaštitu životne sredine.

Pred poslanicima je i odluka o setu zdravstvenih zakona - predlozima zakona o javnom zdravlju, o transfuziološkoj delatnosti, transplantaciji organa i transplantaciji ćelija i tkiva.

Poslanici će glasati i o Predlogu zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i predlozima zakona o potvrđivanju dva finansijska ugovora.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi