Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mora se znati ko je vlasnik medija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

18. 10. 2008.

Izvor: Politika

Mora se znati ko je vlasnik medija

Predstojeće donošenje novih medijskih zakona, usklađenih sa zakonodavstvom EU, treba da doprinese razvoju našeg društva i uključenju u evropske integracije, ocenio je juče Nebojša Bradić, ministar kulture, tokom  uvodne rasprave o izmeni medijskih zakona u Srbiji. Na skupu koji je organizovalo Ministarstvo kulture, Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo, podsetila je da naša zemlja mora da obezbedi uslove za prelazak sa analognog na digitalni sistem emitovanja programa.


Formirana je i međuresorska grupa koja do kraja godine treba da sačini plan prelaska na digitalno emitovanje, a rezultat tog posla je oslobađanje prostora u etru za nove emitere. Dileme ko su pravi vlasnici pojedinih medija, odnosno da li je u nekim slučajevima već došlo do monopola, trebalo bi da razreši i najavljeni zakon o nedozvoljenoj medijskoj koncentraciji. Dragan Janjić, pomoćnik ministra kulture za medije, istakao je da u novembru počinje serija sastanaka na kojima će predstavnici medijske industrije i medijska udruženja razmatrati ponuđena rešenja. Nemanja Nenadić, član radne grupe za pripremu tog zakona, smatra je transparentnost vlasništva neophodna kako bi javnost znala i ko finansira pojedine medije.
Šest godina primene Zakona o radiodifuziji, po mišljenju profesora Radeta Veljanovskog, doprinelo je sređivanju stanja u domaćem etru, posebno transformaciji državne televizije u javni servis. Kočnicu na tom putu predstavljaju zakoni koji dopuštaju da država bude vlasnik i osnivač lokalnih medija, a čija se skora promena najavljuje. Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije, pozdravio je inicijativu da se donesu savremeni propisi, ali i zamerio što u radnoj grupi nije bilo mesta za predstavnika RRA. Janjić je tim povodom naveo da su i javni servisi i druge organizacije želele da imaju predstavnike u toj radnoj grupi, ali je zaključeno da bi širok i preglomazan sastav bio neefikasan pa je radna grupa formirana od eksperata i ministarstva. Upravo zbog nezadovoljstva takvim rešenjem, pre nekoliko dana direktori javnih servisa Srbije i Vojvodine, Aleksandar Tijanić i Dina Kurbatvinski-Vranešević, u zajedničkom saopštenju naveli su da izbor članova radne grupe za promenu medijske regulative nije bio transparentan i zbog toga su odbili da učestvuju na jučerašnjem skupu.


Marija Petrić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi