Vesti
28. 07. 2025.
EU o pretnjama upućenim N1: Zabrinuti smo zbog sve većeg pritiska, očekujemo brzu reakciju nadležnih organa
Evropska unija od nadležnih organa Srbije očekuje da brzo reaguju na pretnje upućene reakciji N1, a od vlasti u Beogradu da stvore podsticajno okruženje u kojem se sloboda medija i sloboda izražavanja mogu ostvariti bez smetnji, navodi se u odgovoru Evropske komisije na zvanično pismo koje je evropskim institucijama naša televizija poslala 11. jula, a kojem je ukazala na dramatičnu eskalaciju pretnji i državne kampanje zastrašivanja usmerene protiv novinara i redakcije N1 u Srbiji.
Televizija N1 obratila se tada svim relevantnim institucijama Evropske unije i međunarodnim organizacijama koje se bave zaštitom novinara i slobode medija, a povodom pretećeg pisma koje je poslato na adresu naše televizije, a u kojem nas, između ostalog, "podsećaju" na napad na francuski satirični nedeljnik Šarli ebdo, u kom je ubijeno 12 zaposlenih.
"Pažljivo smo pročitali Vašu poruku i uzeli u obzir zabrinutosti koje ste izneli. I mi smo zabrinuti zbog sve većeg pritiska i napada kojima su novinari izloženi nakon studentskih i građanskih protesta", navodi se u odgovoru redakciji N1 koji je, na molbu visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost EU Marte Kos, uputio Jirži Pleciti, šef Jedinice za Srbiju i Kosovo u Generalnom direktoratu Evropske komisije za proširenje i istočno susedstvo.
Pleciti je podsetio da je sloboda medija jedno od ključnih temelja demokratskog društva i jedno od osnovnih prava u EU, te je stoga i suštinski element procesa pristupanja Srbije EU, kao i važan privremeni kriterijum koji mora biti ispunjen u okviru Poglavlja 23 pregovora o pristupanju.
"Jasno smo stavili do znanja da očekujemo od nadležnih organa da brzo reaguju na pretnje koje ste istakli u svom pismu, kao i na sve druge slučajeve napada i pretnji novinarima i medijskim radnicima, te da obezbede efikasno sudsko procesuiranje i dovođenje počinilaca pred lice pravde", naglašava se u pismu.
Iz EU dodaju i kako očekuju da vlasti u Srbiji stvore podsticajno okruženje u kojem se sloboda medija i sloboda izražavanja mogu ostvarivati bez smetnji.
"Ključno je da novinari mogu da rade svoj posao bez pretnji nasiljem, uznemiravanjem ili zastrašivanjem, kako bi građani imali pristup potpunim i uravnoteženim informacijama. Visoki zvaničnici trebalo bi da se uzdrže od verbalnih napada i pretnji usmerenih protiv novinara", poručio je Pleciti.
Podsetio je i na ranije izjave komsearke Kos da upravo evropski put Srbije nudi rešenja za mnoga pitanja koja se nalaze u središtu rasprave u Srbiji, uključujući i slobodu medija.
Evropska komisija će nastaviti da pažljivo prati ove događaje, i to i u kontekstu pregovora o pristupanju EU, i izveštavaće o njima u okviru Paketa proširenja za 2025. godinu, navodi se u pismu iz Evropske komisije.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.