Vesti
29. 04. 2025.
Šta znači to što ministar Bratina traži da se zaposleni u RTS-u "ideološki diferenciraju"?
Novi ministar informisanja i telekomunikacije svakim danom sve više iznenađuje.
Boris Bratina otkako je predložen za ministra nadležnog za medije najpre je bio "i sam iznenađen", da bi u nedelju izjavio da je pred njim "strahovita količina zakona koju mora da savlada, što ga čini nesigurnim na početku mandata, ali da veruje da će uspeti.
Međutim, to ga ne sprečava da "uređuje" Radio televiziju Srbije, koju studenti blokiraju već dve nedelje.
Kako je rekao, ne misli da će potencijalno raspisivanje novog konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) "okončati krizu ispred RTS-a".
"Oni koji protestuju ispred RTS-a, koji, kako kažu, blokiraju, oni su na pogrešnoj adresi, pošto se REM nalazi na drugoj adresi. Tipična talačka situacija - vi uhvatite jednog, a od drugog tražite nešto drugo. Ja tako vidim protest ispred RTS-a", kazao je Bratina u nedelju za televiziju Pink.
On je otkrio da su ministri dobili pismo od direktora RTS-a, u kome navodi kako ne mogu da rade, kako je program doveden u pitanje, ali ne navodi zbog čega je takva situacija. Dodao je da RTS unutar sebe mora da izvrši "ideološku diferencijaciju".
"Da vide da li su RTS ili su zapravo isto što i pobunjenici. Kada to budu uradili, onda ćemo biti načisto s tim šta je RTS", istakao je ministar informisanja, dodajući da ne sme da se dozvoli da RTS "padne u ruke blokadera" i da neko počne da emituje program "jer bi to bio znak državnog udara ili prevrata".
- Ministar Bratina je lako uskočio u veštački svet Vučićevih medija u kojem RTS ne krši zakone i sasvim normalno informiše građane, u kojem to REM protivzakonito ne postoji i nije neki veliki problem, a postoje, eto i "pojedine primedbe" na sufinansiranje medija.
U tom svetu ne postoji ništa od dugog spiska razloga zbog kojih Srbija ključa, pa ni razlozi za blokadu RTS-a. To je zabrinjavajuće bez obzira da li se čovek pretvara da sve to ne zna, pošto nije ni glup ni neobrazovan, ili stvarno misli da je sva ta medijska oligarhija u stvari baš dobra stvar. Za njega i Vučića je svakako dobra, naravno. Jedino što to građani Srbije više jednostavno ne žele - kaže za Danas novinar Branko Čečen.
On podseća da državni udar, koji ministar pominje, po definiciji može da počini samo državni organ.
- Dakle nije državni udar što predsednik, vlada, parlament i tužilaštva krše ustav, ali bi, po ministru, bio državni udar ako se građani, koji plaćaju RTS, pobune i uspeju da izdejstvuju da javni servis radi svoj posao kako treba?
Državni udar po definiciji može da počini samo državni organ. Studenti i građani to naravno nisu, ali svakako imaju pravo na građansku neposlušnost ako državni organi ne obavljaju svoju funkciju. Ministar, prema tome, misli da su on i ostali ministri razlog postojanja Srbije, a ne njeni građani, što smo od otvorenog podržavaoca Vladimira Putina, kojem desetine onih novinara koji nisu ubijeni, trunu u zatvorima, mogli i da očekujemo - navodi naš sagovornik.
Osvrćući se na izjavu ministra da RTS mora prvo na izvrši "ideološku diferencijaciju" Čečen kaže svaka ideologija mora da bude potpuno odsutna iz profesionalnog novinarstva.
- Podsticanje zaposlenih u RTS-u da se "ideološki diferenciraju" je direktan napad na profesionalno novinarstvo, što bi bilo duboko destruktivno i da je to izrekao profesor filozofije, ali on je sada ministar kulture i informisanja i čini se da ima mnogo više toga da savlada osim te "strahovite količine zakona".
Osnove novinarstva i Kodeks novinara Srbije, na primer - ističe Branko Čečen.
Istovremeno, Slobodan Ćirić, potpredsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) podvlači da RTS ne sme da padne ni u čije ruke i da Javni servis mora da bude servis građana i služi isključivo javnom interesu.
- Javni interes ne podrazumeva, bilo kakvu "ideološku diferencijaciju" u njegovom funkcionisanju bilo kakva "ideologija", osim istine, ne sme da ima mesto u uređivačkoj politici RTS-a . I ja sam iznenađen time što je ministar bio iznenađen predlogom da bude ministar. Verovatno nas ima još iznenađenih, ali koga je briga za nas, iznenađene novinare i novinarska udruženja, važno je, izgleda, samo da nisu iznenađeni oni koji su o izboru odlučivali… Sad možemo samo da pustimo ministra da savlada "strahovitu količinu zakona" iz ove branše. Mislili smo da je to morao biti preduslov da bi se uopšte kandidovao za ovu funkciju, ali, gle iznenađenja, prevarili smo se - navodi Ćirić.
Kako kaže za Danas Slobodan Prvanović, naučni saradnik Instituta za fiziku, i kandidat za člana UO RTS-a, ministar "Batina", kao i ostali lojalisti u Vladi izabrani sa isključivim zadatkom da održe na vlasti srpskog Nerona.
- Njegov zadatak je da ne dozvoli oslobađanje RTS-a jer bi to, neminovno, dovelo do pada ovog režima. Studenti i pobunjeni građani ne žele da okupiraju RTS, već da ga oslobode od okupacije - ističe Prvanović, dodajući da javni servis godinama ne obaveštava građane na objektivan i potpun način.
Prema njegovom mišljenju, nikakav kritički odnos prema nosiocima vlasti ne postoji, što je obaveza svakog medija koji poštuje novinarski kodeks i zakone.
- Javni servis treba da ima korektivnu ulogu u svom odnosu prema vlasti, a ne poltronsku, kakvu godinama praktikuje. Problem u kome smo dodatno je teži jer se na čelu okupacione vlasti nalazi osoba kojoj i samo odsustvo prostačke glorifikacije, kakvu ima na režimskim medijima, doživljava kao težak udarac. Zato želi da se, preko "Batine", i obračuna sa nedovoljno udvoričkim novinarstvom na RTS-u i, još više, po svaku cenu spreči transformaciju RTS-a u pravi Javni servis.
Ukratko, kod nas važi izreka: Batina je iz Ćacilenda izašla - naglašava Prvanović.
Podsetimo, Koalicija za slobodu medija ocenila je da biografija, javne izjave i politički angažman Bratine ga "javno diskvalifikuje" za funkciju ministra, te da davanje resora informisanja osobi koja je palila zastavu Evropske unije i javno pretila učesnicima Prajda, šalje poruku ne samo domaćoj javnosti, već i međunarodnoj zajednici da se Srbija udaljava od evropskog puta i vrednosti demokratskog društva".
Poznat je i po ekstremističkim stavovima i targetiranju građanskih inicijativa i novinara, a na meti njegovih kritika bili su i studenti i Beogradski univerzitet.
"Uopšte ne smatram da su studenti, nažalost, bilo kakav važan tu politički faktor. Oni su naprosto nahuškani od strane profesora da to rade. To nije ni prvi put, toga je bilo i ranije ali ovo je sada prevazišlo svaku meru svojom organizacijom. Mislim da će posledice ovoga biti dugotrajne i velike. Beogradski univerzitet će imati problema sa egzistencijom, on je odgovaran na svoje elementarne obaveze i očigledno da njegovo rukovodstvo mora da se menja", izjavio je krajem marta Boris Bratina.
Komentari (1)
ostavi komentar29.04.
2025.
veljko
Danas iznenadjen, zatecen, sokiran...a vi se cudite?!
Odgovori