Vesti
17. 03. 2013.
Grad protiv privatizacije Radio Subotice!
Značaj tog lokalnog medija za sve građane Subotice je ogroman, te smo dali saglasnost i stav na dostavljeni Nacrt Zaključka kojim se i Gradsko veće protivi privatizaciji JP Radio Subotica - rekao je gradonačelnik Modest Dulić.
Gradsko veće je na ovonedeljnoj sednici dalo saglasnost i mišljenje na dostavljeni nacrt Zaključka o protivljenju privatizaciji Javnog preduzeća Radio Subotica.
U predlozima Zaključka se navodi da se od nadležnog Ministarstva zahteva da se nacrtom zakona takvi mediji izuzmu iz privatizacije, jer im to ostavlja mogućnost da zadrže status koji imaju trenutno kao i dosadašnji način finansiranja, izdvajanjem iz sredstava budžeta Grada.
Predlogom Zaključaka se i naglašava da privatizacija lokalnih medija koja se radi na osnovu Nacrta zakona o informisanju, ugrožava Ustavna prava građana da budu informisani o temema iz svoje lokalne sredine, a takođe i nacionalne manjine da budu informisane na svom maternjem jeziku. Kako je utvrđeno u više istraživanja, građani Subotice i čitava javnost strahuju da bi privatizacija Radio Subotice ugrozila prava manjina, da budu informisani na svojim maternjim jezicima, jer bi prevladao komercijalni privatni interes vlasnika preduzeća.
Pošto je dosadašnja loša praksa u privatizaciji medijskih kuća u čitavoj Vojvodini ukazala da privatni mediji funkcionišu uz velike probleme, a mnogi su i ugašeni nakon privatizacije, zatraženo je i od OEBS-a u Srbiji da uskrati saglasnost i podršku tom delu Nacrtu Zakona o javnom informisanju.
Gradonačelnik Modest Dulić je rekao da je Grad Subotica preduzela u prethodnom periodu više inicijativa da se spreči privatizacija Radio Subotice.
— Značaj tog lokalnog medija za sve građane Subotice je ogroman, te smo dali saglasnost i stav na dostavljeni Nacrt Zaključka kojim se i Gradsko veće protivi privatizaciji JP Radio Subotica. Nakon privatizacije, radio bi najverovatnije bio i ugašen, jer nije izvesno da bi potencijalni vlasnik našao komercijalni interes da emituje programe na jezicima manjina. Narodni poslanici iz Subotice uložiće amndman na predlog nacrta zakona, kao još jednu inicijativu protivljenja privatizaciji Radio Subotice - istakao je Dulić.
Oto Buš, član Gradskog veća za informisanje je istakao da EU ne očekuje od Srbije da privatizuje i sve lokalne medije, nego se čini da su te privatizacije više interes nekih ljudi iz Srbije.
— Izgleda da nacrte zakona za medije uvek pišu isti ljudi, uprkos promenama kadrova u resornim ministarstvima. Ukoliko se predloženi Zakon o informisanju usvoji, Radio Subotica će osim preseljenja iz sadašnjeg prostora verovatno imati problema sa viškom radnih mesta, pa bi prioritetno trebalo rešavati te probleme - istakao je Buš.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.