Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Projekti, takmičenje Davida i Golijata
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

14. 03. 2013.

Autor: V. Laloš Izvor: Danas

Projekti, takmičenje Davida i Golijata

Nacrtom novog medijskog zakona predviđene su izmene u vlasničkom konceptu i načinu finansiranja medija, a one se odnose se i na manjinske medije, kojima se donekle menja status, ali u krajnjem i izvesnost opstanka.

 

Prema tom nacrtu, naime, osnivači manjinskih medija neće više biti nacionalni saveti, već posebne fondacije, ali pod okriljem nacionalnih saveta. Time se, u izvesnom smislu, praktično ništa ne menja u pogledu uticaja nacionalnih saveta, odnosno političkih struktura, ali se menja način njihovog finansiranja.

Ukidanjem saveta kao titulara tih medija ukida se i obaveza njihovog finansiranja, a umesto toga nudi se finansiranje kroz projekte.

- To je loše po manjinske medije, jer to znači da će se oni praktično takmičiti za isti finansijski kolač zajedno sa recimo Pinkom, RTS-om i drugim velikim kućama, što znači da su im šanse za obezbeđivanje projektnih sredstava vrlo male - kaže za Danas Darko Sarić Lukendić, predsednik Izvršnog odbora Hrvatskog nacionalnog vijeća.

Predstavnici pokrajinske administracije, međutim, najavljuju da je Pokrajina odlučna da i dalje finansijski podržava manjinske medije na svojoj teritoriji, za razliku od Republike, koja ni dosad nije obezbeđivala sredstva za medije manjina ni u jednom delu države. U Hrvatskom nacionalnom vijeći navode da se ta briga Pokrajine o manjinskim medijima i manjinama uopšte često prenaglašava.

- U javnosti je prisutna jedna, rekao bih konstrukcija, da su mediji u Vojvodini visoko povlašćeni, prefinansirani, te da u tom smislu treba deo novca preusmeriti prema medijima koji su mnogo ugroženiji i u lošijoj poziciji.

Mislim da je problem druge vrste, odnosno problem su nedovoljna sredstva alocirana u republičkom budžetu za manjinske medije koji deluju na prostoru središnje Srbije, i tu treba nešto promeniti, jer su mnogi manjinski mediji u stvari dosad jedva opstajali - kaže Darko Sarić Lukendić.

S druge strane, izmeštanje medija izvan okrilja nacionalnih saveta protumačeno je potrebom da se smanji uticaj tih saveta na njih. Tamaš Korhec, predsednik Nacionalnog saveta Mađara, međutim, smatra da je pogrešno optuživati manjinske medije da su pod uticajem politike, odnosno da su samo oni podložni tome.

„Depolitizaciju medija ni slučajno ne treba izvršavati preko manjinskih medija, jer žarište problema nije tamo. Odbacujem sve pokušaje dokazivanja prema kojima su mediji u Srbiji lišeni uticaja političkih partija, a da to manjinski mediji nisu“, rekao je Korhec za Mađar so. On navodi da ukoliko mediji u Srbiji zaista jednog dana budu u velikoj meri oslobođeni od političkog uticaja, onda treba preduzeti sve kako bi i u manjinskim medijima došlo do tog oslobađanja.

„Ovlašćenja nacionalnih saveta u pogledu medija su utvrđena Ustavom, i to nije predmet pogađanja. Može se razgovarati samo o obliku i načinu odgovornosti nacionalnih saveta za manjinske medije“, navodi Korhec.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi