Vesti
03. 10. 2023.
IPI: Osuđene ubice novinara Slavka Ćuruvije ne smeju biti oslobođene
Međunarodni institut za štampu (IPI) danas je ponovio dvodecenijski zahtev da se ubice srpskog novinara i izdavača Slavka Ćuruvije suoče sa pravdom za zločine i da Apelacioni sud donese presudu u ponovljenom suđenju na potpuno samostalan i nepristrasan način.
IPI-jev najnoviji poziv dolazi u trenutku kada se u Beogradu šire glasine o odluci sudija Apelacionog suda da oslobode četvoricu bivših službenika Državne bezbednosti koji su dva puta osuđivani za orkestriranje i izvođenje ubistva Ćuruvije ispred njegovog stana u prestonici 1999. godine.
Više izvora, uključujući IPI-jevog Heroja svetske slobode štampe Verana Matića, člana Stalne radne grupe za bezbednost novinara i šefa Komisije za istraživanje ubistava novinara, upozorilo je da su poslednjih meseci dobili verodostojne informacije da je sud već doneo i napisao svoju presudu: da poništi dve prethodne osude i proglasi sve optužene nevinim.
Zvona za uzbunu prvi put su se oglasila u maju 2023. povodom očigledne presude tročlanog sudskog veća, koje je raspravljalo nasamo, a nakon ponovljenih ročišta završenih u martu 2023. Sedam meseci kasnije, nejasno je zašto još nije objavljena presuda i zašto državni organi nisu komentarisali. Poslednjih nedelja pojavili su se izveštaji da je sud spreman da javno objavi svoju odluku.
Izvršni direktor IPI-ja Frane Maroević rekao je: „Ukoliko se potvrdi oslobađajuća presuda, nemogućnost države da obezbedi osuđujuće presude četvorici bivših pripadnika Službe državne bezbednosti (SDB) predstavljala bi ogroman neuspeh vladavine prava i zadala razoran udarac slobodi medija i borbi protiv nekažnjivosti ubistava novinara u Srbiji. Ponovno pokretanje istrage, naknadno suđenje i osuda za ubistvo Slavka Ćuruvije bili su pionirski pomaci u borbi protiv nekažnjivosti ubistava na novinare u Srbiji. Oslobađajuća presuda u ovom slučaju bila bi užasan retrogradni korak.”
Četiri osobe su dva puta osuđene za atentat 11. aprila 1999. godine, koji se dogodio usred NATO intervencije protiv Srbije. Među njima je i Radomir Marković, bivši šef SDB. Ćuruvija je tada bio urednik i osnivač Dnevnog telegrafa i Evropljanina. Prvo suđenje počelo je 16 godina nakon ubistva, u junu 2015. Sva četvorica muškaraca su 2019. osuđena na kombinovanu zatvorsku kaznu od 100 godina zbog svoje uloge u ubistvu. Ponovljeno suđenje je potvrdilo osuđujuću presudu u decembru 2021.
Međutim, nakon pokretanja žalbe 2022. godine, vodeća novinarska udruženja u Srbiji, kao i medijski stručnjaci, novinarske grupe i porodica Slavka Ćuruvije, kao i fondacija osnovana u njegovo ime, dosledno su upozoravali da su teško izrečene osuđujuće presude ugrožene zbog straha od političkog mešanja u rad suda.
IPI se pridružio nekolicini međunarodnih organizacija za slobodu medija u Beogradu u aprilu 2023. kako bi zajednički pozvali na pravdu za Ćuruviju, upozoravajući da će presuda biti najznačajnija za slobodu medija i novinarstva u modernoj istoriji Srbije i da će poslužiti kao lakmus papir za vladavinu prava i demokratiju u ovoj zemlji.
,,Kako se bliži presuda Apelacionog suda, IPI danas obnavlja ova upozorenja i potvrđuje naše pozive na pravdu osuđenih za ubistvo Slavka Ćuruvije“, rekao je Maroević.
„Sloboda medija i Ćuruvijino novinarstvo u Srbiji već su u dubokoj i trajnoj krizi. Oslobađajuća presuda za ubistvo Ćuruvije – za čiju pravednu presudu su se porodica i kolege borile 24 godine – dodatno bi narušila položaj Srbije u slobodi medija u međunarodnoj zajednici i ozbiljno potkopala njene obaveze prema medijima kao deo njenog potencijalnog procesa pridruživanja EU.
On je dodao: „Bez obzira na presudu, IPI će nastaviti da se bori za pravdu za Slavka Ćuruviju i njegovu porodicu do samog kraja i do izricanja presude. Naša globalna mreža novinara, urednika i medijskih rukovodilaca takođe nastavlja da stoji uz sve one koji su se borili za odgovornost za ovo ubistvo, kao i sve novinare u Srbiji koji nastavljaju da zastupaju vrednosti koje je Ćuruvija ilustrovao: žestoko nezavisno novinarstvo koje nastoji da vlast pozove na odgovornost, čak i pod izloženošću značajnim pritiscima.
„IPI će nastaviti da pomno prati situaciju i očekuje da će Apelacioni sud doneti presudu na nepristrasan i nezavisan način, na osnovu izvedenih dokaza, a ne pod dejstvom spoljnih pritisaka. Mora se održati vladavina prava i prekinuti ciklus nekažnjivosti ubistva Slavka Ćuruvije.“
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.