Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Država štiti divlje emitere
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

16. 08. 2012.

Autor: Slobodan Raković Izvor: Pregled

Država štiti divlje emitere

Moramo da konstatujemo da nikako nije prihvatljivo da su mediji koji imaju regularne dozvole za rad od strane RRA prepušteni i opštoj otimačini i finansijskom progonu, divljanju pirata i kablovskih operatera, kao da ne postoji uređena država i nadležna regulatorna tela, koja medijima treba da budu od pomoći − piše u pismu episkopu jegarskom Porfiriju Periću

 

Država je, bar po ponašanju RRA, rešila da ugasi i ono malo legalnih TV emitera. Pored toga što dozvoljava da u etru divljaju ilegalni emiteri, koji posle svakog pečaćenja predajnika i opreme nastavljaju da nesmetano rade, RRA je svojim (ne)činjenjem sprečila legalne regionalne i TV stanice iz cele Srbije da organizuju i zajednički program i tako u opštoj krizi zarade koji dinar emitujući TV program na IPTV Telekom, pod nazivom „Srbija na dlanu“.

Reč je o dnevnom 12 časovnom programa sa reprizom. Projekat „Srbija na dlanu“ omogućava umrežavanje svih zainteresovanih TV u Srbiji i sadržajno obogaćivanje programa u narednom periodu. Globalna koncepcija je zasnovana na ravnopravnoj zastupljenosti programskih sadržaja svih umreženih lokalnih i regionalnih TV Srbije, centri emitovanja bili bi Pirot i Čačak.

Mesečno bi se emitovalo 360 sati programa, odnosno 15 do 19 sati izdvojenih sadržaja iz svog programa, koji bi se emitovao od podne do ponoći, dok bi potom usledila repriza. Svakog dana u 14, 16, 18, 20, 22 i 24 sata bi se emitovao informativno−dnevni program u trajanju do 30 minuta. Svaka od umreženih TV je obavezna da dnevno, iz svog informativnog programa pošalje po jedan prilog u trajanju do 3 minuta.

„Tragajući za načinom kojim ćemo rešiti postojeći problem i tako spasiti medijske kuće, osmišljen je novi program, koji je dostavljen RRA sa molbom da nam dozvoli emitovanje takvog programskog koncepta preko platforme IPTV TELEKOM Srbije. U eksperimentalnom vremenu brutalno ste nas izbacili kao da ste sve pirate i ostala nezakonita da nazovem divljanja rešili, pa smo sada mi kao prvi na redu. Naša molba, preosvećeni vladiko, je da dozvolite da 24 TV stanice emituju ovako osmišljen program preko platforme IPTV TELEKOM Srbija, kao i to da ove TV stanice ne plaćaju za ta emitovanja nadoknadu, bar do isteka tekuće godine, koja je kao što smo svi osetili već na samom početku, najteža do sada za nas vlasnike firmi i zaposlene.

Praktično, pomogli biste svakoj TV stanici sa 10.000 dinara mesečno, a kao što svi znamo za RRA to su neplanirani prihodi koji vi treba da vratite u budžet. Razlog svega ovog što radimo je da bi lakše pronašli zajedničke klijente i da kroz reklamiranje obezbedimo opstanak medija“, kaže se u pismu koje su u ime učesnika zajedničkog projekta potpisali Boban Mitić iz Pi kanala iz Pirota i Mišula Petrović iz TV Galaksija 32.

Umesto odgovora iz RRA je stiglo gromoglasno ćutanje. Zaposleni iz TV Novi Pazar, TV Raška, TV Kraljevo, TV Jefimija − Kruševac, TV Palma plus − Jagodina, TV Galaksija 32 − Čačak, TV Lav − Užice, TV K−9 − Kragujevac, TV Sunce − Aranđelovac, TV Gem − Lazarevac, TV Požega, VTV − Valjevo, Kanal 9 − Novi Sad, Sat TV − Požarevac, TV Bujanovac, TV Banat − Zrenjanin, Pi Canal − Pirot, TV Belle amie − Niš, TV ART − Beograd, TV Jerina − Smederevo, TV Vranje, TV S − Beograd i TV YU ECO − Subotica u borbi za goli život ponovo pišu „sitnu knjigu“.

„Moramo da konstatujemo da nikako nije prihvatljivo da su mediji koji imaju regularne dozvole za rad od strane RRA prepušteni i opštoj otimačini i finansijskom progonu, divljanju pirata i kablovskih operatera, kao da ne postoji uređena država i nadležna regulatorna tela, koja medijima treba da budu od pomoći − piše u pismu episkopu jegarskom Porfiriju Periću. I dalje čekanje i mukla tišina. Prema poslednjim, nezvaničnim informacijama, RRA je dostavila svoj predlog cenovnika za izdavanje dozvola staroj vladi Srbije. Istovremeno učesnici u projektu, su dali svoj predlog. I sada se čeka odluka Vlade. Kada će se predlog naći na dnevnom redu niko ne zna. Zbog toga su televizije predlažile episkopu Porfiriju i RRA da se Telekomu izda privremena dozvolu za emitovanje ovog programa. I ponovno čekanje i uzdanje u boga da će ih RRA udostojiti bar zvaničnog odgovora.

Možda će oni koji prežive to i dočekati. Dotle će morati da plaćaju mesečnu nadoknadu toj istoj Radio difuznoj agenciji, inače će državni činovnici doći da ih ugase. Možda to i nije loše, jer ilegalci ovde žive dobro i nikom ništa ne plaćaju.

Nadležnost

Dok učesnici projekta „Srbija na dlanu“ mesecima strpljivo iščekuju od RRA bar jedan odgovor na brojne pismene i usmene zahteve, emituju svakodnevno svoj program na Web TV Telekoma širom sveta sa velikim uspehom. Emiteri su i u velikoj dilemi. Brojni pravni stručnjaci tvrde da RRA nema prava da odlučuje za ono što nije nadležna po zakonu, emitovanje programa preko IP TV i kabla. Nema čak ni sličnosti sa frekvencijom i etrom o čemu treba da brine ova državna agencija. O tome govore i sami pojedini članovi Saveta, ali netalasanje je najbolji pristup da bi što duže opstali.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi