Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mađarski savet preuzima prosvetu, kulturu i informisanje
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

12. 03. 2012.

Autor: A. Isakov Izvor: Politika

Mađarski savet preuzima prosvetu, kulturu i informisanje

Članovi Mađarskog nacionalnog saveta pre nekoliko dana putovali su u Kladovo da razgovaraju sa predstavnicima vlaške manjine i pomognu im u organizovanju njihovih institucija. U trenutku formiranja nacionalnih saveta, ovo manjinsko telo, u dogovoru sa nadležnim ministarstvom, takođe je ponudilo ruku pomoći i albanskoj manjini kako bi brže savladalo prve korake u organizovanju krovne manjinske institucije.

Već ovi primeri ističu i brojnost i dobru organizovanost institucija naše najveće manjine. Mađarski nacionalni savet (MNS) možda je i najšire od svih drugih primenio zakonska ovlašćenja nacionalnih saveta u oblasti obrazovanja, kulture i informisanja.

Zoltan Varkonji, predsednik Uprave saveta kaže za „Politiku” da su još 2010. doneli Strategiju obrazovanja, prošle godine Medijsku strategiju i strategiju za oblast kulture, kao i službene upotrebe jezika i pisma, a za ovu godinu u planu je strategija za civilnu sferu i omladinu.

– Tako smo na nivou pokrajine preuzeli osnivačka prava kod osam srednjih škola i taj proces je u dogovoru sa Vladom Vojvodine okončan. Nešto sporije taj proces ide kod osnovnih škola gde smo u komunikaciji sa Vladom Srbije. Tražili smo da preuzmemo osnivačka prava kod 22 osnovne škole, ali sada od nas traže dodatnu dokumentaciju – kaže Varkonji.

Preuzimanje osnivačkih prava u stvari znači da je Mađarski nacionalni savet partner sa pokrajinom, odnosno republikom u upravljanju ovim školama. To u praksi izgleda tako da država nastavlja da plaća zarade zaposlenih i materijalne troškove, dok se Nacionalni savet, objašnjava Varkonji, pojavljuje kao izvor prihoda za poboljšanje uslova u kojima se nastava obavlja.

Preuzimanje osnivačkih prava u školama ipak nije išlo glatko, pa je Mađarski nacionalni savet poveo 17 upravnih sporova, a najviše ih se odnosilo na izbor direktora u senćanskoj gimnaziji. I svi su bili dobijeni.

U oblasti informisanja prošle sedmice Mađarski nacionalni savet je prihvatio inicijativu fondacije „Mozaik” iz Novog Sada i postao njihov osnivač, tako da sada imaju dve televizije, (nad Panon TV iz Subotice osnivačka prava su preuzeta još ranije), dnevni list „Mađar so” (Mađarska reč) i nedeljnik „Het nap” (Sedam dana), ali i više lokalnih listova.

U oblasti kulture 37 ustanova su proglasili od posebnog značaja, što znači da imaju pravo na člana upravnog odbora, a u 13 žele da budu suosnivači.

Varkonji ističe da recimo nisu dobili odgovor od Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada ili subotičkog Narodnog pozorišta koje su proglasili od posebnog značaja te su se zbog toga obratili zaštitniku građana i u toku je rešavanje te situacije. Varkonji kaže:

– Preuzimanje osnivačkih prava je jedno od najvažnijih nadležnosti nacionalnog saveta i od toga nećemo odustati.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi