Vesti
14. 06. 2012.
Vlast medijima vezuje oči
"Doviđenjaaa”, oglasio se arogantni visoki funkcioner Demokratske stranke, kada ga je novinarka “Blica” juče pozvala i pitala da objasni koji stranački odbori će biti odgovorni za loš izborni rezultat, a onda se začuo poznati signal prekinute veze. Bila je to uobičajena slika ponašanja jednog potomka petooktobarskih demokratskih promena, sada na vlasti.
Razrušene institucije, siromašni građani, potcenjeni mediji i bahati političari koji se vređaju na pitanja koja im se ne sviđaju, koji imaju “svoje” novinare i nepristojno i autoritarno se ponašaju prema “tuđim” novinarima. To je slika Srbije 2012. godine nakon izbora, u kojoj su intelektualci optuženi za stranačke poraze, a mediji za kritičko pisanje. Bivši i sadašnji predsednik pokušavaju da disciplinuju “Blic”, a njihovi stranački sledbenici kopiraju model odnosa prema javnosti. Tomislav Nikolić i Boris Tadić juče su odbili da objasne za “Blic” svoje ponašanje. Nezvanično, u taboru demokrata kažu da je još u izbornoj noći ocenjeno da je “Blic” prethodne četiri godine kritičkim pisanjem “pothranjivao atmosferu nezadovoljstva”!
Stefan Pirs, generalni sekretar Evropske federacije novinara u Briselu, kaže za “Blic” da novinari igraju “presudnu ulogu u demokratskom društvu jer zahtevaju od političara da polažu račune”.
Od životne je važnosti da su mediji slobodni i da budu uši i oči javnosti.
Ponekad to podrazumeva postavljanje neprijatnih pitanja ljudima na vlasti. Oni koji su na javnim funkcijama moraju da prepoznaju važnost toga da budu otvoreni prema svojim glasačima, a to uključuje volju da se od medija prihvataju i neprijatna pitanja - kaže Pirs za “Blic”.
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić podseća za “Blic” da je korektan odnos prema javnosti jedna od najvažnijih obaveza vlasti u demokratskom društvu. Za Šabića je kršenje ove obaveze isto što i kršenje
političke kulture, ali pre svega zabrinjavajuće upozorenje.
Ta obaveza važi i za organe vlasti i za ljude na čelu tih organa. Važi i kad je strogo formalna, zakonska, kao kada je u pitanju pristup informacijama na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama. A važi i kada ima za predmet
komunikaciju koja nije „pokrivena“ zakonom, kad je manje formalna i više je u sferi političke kulture. Stalno upozoravam da veliki broj žalbi koje primam i činjenicu da mediji i građani do velikog broja informacija koje bi trebalo da su lako dostupne dolaze tek nakon intervencija poverenika, treba shvatiti kao zabrinjavajuće upozorenje - kaže Šabić.
Vukašin Obradović, predsednik NUNS-a, juče je prokomentarisao ocenu bivšeg predsednika Srbije da mu je “Blic” u poslednje četiri godine “lomio noge”:
Ako je neko nekome lomio noge u protekle četiri godine, onda je to svakako činila vlast koja je svojom osionošću i bahatošću zapravo slomila kičmu većini medija u Srbiji. Taj odnos prema javnosti uopšte na kraju se nekima obio o
glavu, ali očigledno to nije bilo dovoljno da bi se izvukle pouke, pa se nastavlja sa starom praksom oličenom u doskora vladajućem geslu: sve što nije u skladu sa našom (virtuelnom) stvarnošću, upereno je protiv nas - kaže Obradović.
UPOZORENjA IZ SVETA
EVROPSKI PARLAMENT: u Rezoluciji o evropskoj integraciji Srbije usvojenoj pre dva meseca od srpskih vlasti se traži da garantuju nezavisnost medija i podvlači važnost slobodnih medija za demokratsku javnost.
FRIDOM HAUS: u izveštaju o “Nacijama u tranziciji 2012”, Srbija je svrstana u red zemalja s polukonsolidovanim demokratijama, a kao najslabije tačke ocenjeni su pravosudni okvir, nezavisnost pravosuđa, korupcija i nezavisnost medija zbog netransparentnog vlasništva i velikog finansijskog uticaja države i partija.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.