Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Samica zbog četničke štampe
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

22. 05. 2012.

Izvor: Danas

Samica zbog četničke štampe

Kako je Beograđanka Snežana Antonijević provela 48 sati u pritvorskoj jedinica KPS u Vučitrnu

Beograđanka Snežana Antonijević krajem marta provela je 48 sati u pritvoru u policijskoj stanici Kosovske policijske službe u Vučitrnu zbog 39 primeraka Srpskih novina, koje u Torontu već 60 godina objavljuje Organizacija srpskih četnika „Ravna gora“.

Iako je opštinski javni tužilac u Mitrovici zbog „sumnje da je izvršila krivično delo izazivanja mržnje, razdora, nacionalne, rasne, verske i etničke netrpeljivosti“ tražio produžetak pritvora u nekom od kosovskih zatvora, puštena je da se brani sa slobode uz kauciju od pet hiljada evra.

U razgovoru za Danas kaže da je do suđenja, koje će tražiti da vodi Euleks, prihvatila obavezu da nadležnim kosovskim vlastima „javlja eventualne promene adrese i da se pojavi na suđenju“. U najgoroj varijanti mogla bi da dobije pet godina zatvora.

- Za slučaj da se ne javim i neopravdano izostanem sa suđenja kaucija ostaje kosovskim institucijama, a za mnom se raspisuje poternica. U dogovoru sa advokatom tražiću da sudski proces vodi Euleks, na šta imam pravo. Raduje me da vidim engleski prevod guslarske pesme i Euleksovo tumačenje - objašnjava Snežana Antonijević.

Uhapšena je 27. marta u Vučitrnu. Priča da je sa još četvoro prijatelja, Srba sa KiM „iz severne Mitrovice krenula na Brezovicu, na imendan monahu Benediktu“.

- KPS nas je zaustavila na benzinskoj pumpi ispred Vučitrna. Rekli su da imaju dojavu svojih kolega s mosta na ulasku u južnu Mitrovicu. Naša kola su imala oznaku „KS“, koju je dogovorio Borislav Stefanović. To je oznaka koju imaju samo Srbi, tako da smo svakako bili prepoznati kao takvi. Od vozača Dejana Vasića tražili su dokumenta i da otvori gepek u kojem su bili kalendari i torba sa posnim kolačima i drugim namirnicama. Policajac je vikao na Dejana, čak ga je u jednom trenutku i opsovao. Zabrinuli smo se da ga i ne udari - objašnjava sagovornica Danasa.

Ona kaže da su u KPS patroli bili samo Albanci, koju su govorili „lošim srpskim jezikom“ i pominjali „Srbiju“ zbog tablica. Novine su uočili tek kad su, na njihov zahtev, svi putnici napustili automobil. Reč je o primercima dva broja Srpskih novina u kojima su, prema rešenju opštinskog suda u Vučitrnu, sporni deo guslarske pesme „Svete barikade“ Bogdana Mijuškovića i intervju političkog lidera sa severa KiM Marka Jakšića.

- Uzeli su novine, bacali ih, vikali, pozvali u pomoć još dvoje policijskih kola, kao da ne znam šta nosimo. Sva tri vozila KPS su nas okružila i sprovela u policijsku stanicu u Vučitrnu, gde su nam ponovo pretresali kola. Dejana su odmah odveli na ispitivanje. Rekli smo da imamo pravo na advokata i zvali Mitrovicu - ističe Snežana Antonijević.

Država ćuti

Snežana Antonijević je rođena i živi u Beogradu. Po struci je biolog. Na Fakultetu za bezbednost magistrirala je na temu zaštite prirodne sredine, a sada priprema i doktorat. Zaposlena je u JKP Zelenilo Beograd. Kaže da zbog izrade doktorske teze i posete manastirima poslednjih godina često odlazi na KiM, ali da joj se do sada ovako nešto nije desilo. Na pismo koje je povodom ovog „slučaja“ 9. aprila uputila na desetak adresa - od sadašnjeg v.d. predsednika Srbije Slavice Đukić Dejanović, preko premijera i ministara u Vladi Srbije, do gradonačelnika Beograda i dekana Fakulteta bezbednosti, nije dobila odgovor. „Shvatila sam da se sem bliskih prijatelja, uže familije i monaštva ovde niko ni za kim ne bi osvrnuo, nijedna institucija“, ističe sagovornica Danasa.

Od njih petoro ona je jedina ostala u pritvoru zbog izjave da je „novine donela iz Beograda i da ostali čak ni ne znaju da ih je ponela“. Iako Srpske novine nigde u svetu nisu zabranjene, zadržana je u Policijskoj stanici zato što je, kako joj je objašnjeno, „strani državljanin“ i što je glavni osumnjičeni za krivično delo po članu 115 kosovskog krivičnog zakona. Oduzeli su joj tri mobilna telefona, fotoaparat i dva USB sa kompletnom građom i tekstom za doktorsku disertaciju na temu „Mogućnosti zaštite i unapređenja srpske nacionalne baštine na prostoru Metohije početkom 21. veka“. Na pitanje kako izgleda dan u pritvorskoj jedinici KPS u Vučitrnu odgovara „da nikome ne poželiš„.

- Pritvorska jedinica nalazi se u podrumu policijske stanice - tri samice i kancelarija za dežurne policajce, gde preko monitora prate pritvorenike. Samica je soba sa nekih pet puta tri metra. Ima samo, u ćošku ozidan, krevet na kome je prljava posteljina. Kamera snima 24 sata, a čim padne veče pale reflektor koji sija direktno u krevet. Hladno je, nema grejanja. Ko mora u toalet, lupa u debela vrata s malim otvorom, dok ga neko ne čuje i izvede. Nema sapuna, papira. Što se tiče hrane, propisano je da se jednom dnevno daje pritvorenicima. Naglasila sam da je post i da postim. Prvog dana, dok je tu bio Srbin iz KPS u civilu doneli su mi parče hleba, sok i vodu. Drugog dana dobila sam ćevape i jogurt. Izvinila sam se i ponovila da postim. Jedan policajac je malo vikao, ostali su se trudili da budu korektni. Tokom tih 48 sati ništa nisam ni jela ni pila, osim malo vode kada sam krenula na sud - kaže Snežana Antonijević.

Od pripadnika KPS načula je da je njen predmet poslat u Prištinu i da je terete na osnovu dva člana od kojih je jedan predviđa kaznu od jedne do tri godine zatvora, a drugi i do pet, ali nema donju granicu, nego to može da bude i novčana kazna. Takođe su joj rekli i da je „rešenje za produženje pritvora već gotovo i da treba da ide u jedan od tri zatvora: Dubravu kod Peći, Gnjilane ili u ženski zatvor u Lipljanu“. Kaže da su je albanski mediji nazivali „četnikušom“, kao i da je i od ranije poznata kosovskom TV auditorijumu po prilozima sa srpskih barikada na severu Pokrajine.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi