Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Govor mržnje je slika stanja u BiH
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

05. 03. 2012.

Izvor: Politika

Govor mržnje je slika stanja u BiH

Nevladine organizacije u Federaciji BiH, političke i verske vođe, održavaju se na govoru mržnje, upozorava Dušan Šehovac

Banjaluka – Iako je oružani sukob u Bosni i Hercegovini završen pre nepunih 17 godina u ovoj zemlji rat kao da i dalje traje, ali umesto oružjem vodi se rečima. Ovako bi se, ukratko, mogao definisati osnovni zaključak okruglog stola „Govor mržnje u medijima”, koji je u subotu održan u Banjaluci.

Sanja Vlaisavljević iz sarajevskog Centra za kulturu dijaloga je rekla da najviše govora mržnje dolazi iz Sarajeva, da je on „bolna rana BiH, i da je njegov cilj da zastraši, ponizi i podstakne nasilje protiv drugih i drugačijih”. Kako je istakla: „jezik u medijima je lakmus papir za demokratiju u višenacionalnim državama”.

Direktor Biroa za ljudska prava Demokratske inicijative sarajevskih Srba Dušan Šehovac je naglasio da u federalnim medijima vređaju Republiku Srpsku nazivajući je – „manji bh. enitetet”, „blentitet”, „Republika Šumska”...

„Nevladine organizacije u Federaciji BiH, političke i verske vođe se održavaju na govoru mržnje, a da je 'reč ubojitija od mača', potvrđuje i stanje u BiH”, upozorio je Šehovac.

Bivši predsednik Udruženja novinara RS Branislav Božić je upozorio da je „u BiH mržnja postala standard” i da se „opet rasplamsala borba za identitet, teritorije i institucije, ali se ona sada vodi rečima, a ne oružjem”.

Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović je istakla da govor mržnje najviše zavisi od političke situacije u zemlji i retorike političkih elita.

I novinar iz Hrvatske Denis Kuljiš je konstatovao da u BiH ima više govora mržnje nego drugde u regionu.

Analitičarka Fondacije Fridrih Ebert u Banjaluci Tanja Topić uradila je istraživanje „Balkanski medijski barometar”.

„BiH je zemlja zarobljenog uma u kojoj mediji moraju da odigraju ulogu graditelja nove političke kulture kako bi se stvorilo društvo slobodnih ljudi. Zbog toga treba nastaviti medijsku kampanju protiv govora mržnje i pojačati ulogu medija u procesu pomirenja“, istakla je za Topić naš list.

Po rečima predsednika Udruženja novinara RS Dragana Jerinića: „Cilj ovog okruglog stola je da ukažemo kako se treba boriti protiv govora mržnje – zakonskim, ili nekim inicijativama građanskog društva”.

Boro Marić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi