Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Novinari danas ugroženi
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

28. 02. 2012.

Izvor: Pregled

Novinari danas ugroženi

Centar za razvoj sindikalizma sproveo istraživanje „Sindikati u medijima“

Mediji su u periodu od devet meseci u 2010. i 2011. godine najviše izveštavali o Samostalnom sindikatu, o kojem je objavljeno 24 odsto priloga.

Slede Ujedinjeni granski sindikati Nezavisnost sa 15, Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata i Unija sindikata prosvetnih radnika sa 11, dok su sa 10 odsto objavljenih priloga prošli sindikati uopšte i Policijski sindikat Srbije.

„Veća zastupljenost prosvetara i policajaca na medijskoj sceni pojavila se zbog dugotrajnih štrajkačkih kampanja, koje su u žiži, a interesantno je da je većina novinara, koji se bave sindikatima, pozitivno, neutralno i nenavijački orijentisan“, istakao je juče na prezentaciji istraživanja „Sindikati u medijima“ vođa tima analitičara, sociolog Srećko Mihajlović.

On je ocenio da je negativan vrednosni stav, uz veću dozu senzacionalizma, bio izražen kod napisa o visokim platama sindikalnih funkcionera ili zloupotreba sa imovinom, te zamerio da redakcije malo pažnje poklanjaju analitičkim tekstovima.

Istraživanje je sproveo Centar za razvoj sindikalizma uz podršku Fondacije Fridrih Ebert. Bazirano je na 1.880 priloga o sindikalnim i radničkim temama u devet dnevnih listova i četiri nedeljnika, te informativnim TV emisijama.

Po broju objavljenih članaka sa 18 odsto prednjači list „Danas“, slede „Večernje novosti“ sa 13, „Blic“ sa 12, „Pres“ sa 11, „Privredni pregled“ i „Dnevnik“ sa devet, „Pravda“ osam, „Kurir“ pet i nedeljnici sa tri odsto sindikalnih tema. „Blic“ je prvi na listi sa 20 odsto zastupljenosti radničkih tema, slede „Večernje novosti“ s 15, „Politika“ s 13, „Danas“ s 12, „Privredni pregled“ sa 10, „Dnevnik“ sa devet, „Kurir“ šest i „Pravda“ sa dva procenta.

Ovom temom najviše se bavio „TV Pink“ sa 24 odsto, slede RTS i „Hepi“ sa 17, B92 i „Prva“ sa 15, „Studio B“ i RTV sa šest odsto.

Istraživač Vojislav Mihajlović ukazuje na to da je od 2000. do 2010. godine konstantan pad poverenje građana i radnika u sindikat, samo dva odsto ima poverenja, 10 procenata donekle, a od 47 zemalja lošije stanje je samo u Bugarskoj gde je sa 11 odsto vernih ispitanika.

Profesor i sindikalni aktivista Zoran Stojiljković najviše ukazuje na činjenicu da je današnja medijska scena samo odraz loše situacije, jer, iako je prošlo 10 godina od demokratskih promena sindikati nisu stasali u odgovorne ravnopravne partnere u surovoj tranzicionoj igri.

„Političke igre koje su u toku moguće da će prestati predviđenim prvomajskim protestima koji se predvode motom 'Što je dosta, dosta je'“, dodao je Stojiljković.

Dragana Čabarkapa, predsednica sindikata novinara ocenila je da ne postoji jasna medijsko-informativna strategija samih sindikata, te da su novinari suočeni s teškim tranzicionim dramama i sami u kategorji najugroženijih radnika po niskom ekonomskom i socijalnom položaju.

Istovremeno, sindikati ne postoje u većini privatnih medijskih kuća, čak ni u „Blicu“, rečeno je na skupu.

Dobrila Soleša

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi