Vesti
27. 02. 2012.
List Danas najviše pisao o sindikatima
Koliko su teme o radničkim pravima zastupljene u medijima u SrbijiDnevni list Danas u prethodnom periodu najviše se od štampanih medija u Srbiji bavio sindikatima i sindikalnim temama, pokazuje istraživanje Centra za razvoj sindikalizma u saradnji sa fondacijom Fridrih Ebert.
Prema rezultatima istraživanja, skoro petina, odnosno 18 odsto svih tekstova o sindikatima objavljena je u našem listu. Jedino u Danasu broj tekstova o sindikatima veći je od broja dana (275) u kojima je posmatrana štampa u ovom istraživanju.
Tačnije, naš list je u proseku objavljivao dnevno 1,17 tekstova o sindikatima. Istraživanje ukazuje da je ukupno o sindikatima u analiziranim štampanim medijima tokom devet meseci objavljeno 1.880 tekstova ili u proseku 209 mesečno, odnosno sedam dnevno.
Prethodnih godina, inače, nisu postojali egzaktni podaci i istraživanja o tome koliko su sindikalne teme zastupljene u domaćim medijima, niti stručne analize o kvalitetu izveštavanja o njima, na šta je naš list ranije ukazivao kroz nekoliko tekstova. Jedine informacije do kojih smo tada dolazili bili su podaci medijske dokumentacije Ebart, koji su ukazivali na to da se pojam „sindikat“ od 2008. do 2010. sve više provlačio kroz medije.
Pisanje Danasa, odnosno specijalnog dodatka Forum - socijalni dijalog, o odnosu sindikata i medija pokrenulo je ideju da se započne istraživanje na ovu temu. Rezultati Centra za razvoj sindikalizma potvrđuju danas ono što su naši sagovornici ranije ocenjivali u tekstovima.
Sindikalne teme i teme o pravima zaposlenih u medijima u Srbiji zastupljene su uglavnom u formi dnevnih vesti, izveštaja sa konkretnih događaja ili prenošenja saopštenja, dok se retko koji medij bavi ovom problematikom na analitički i istraživački način.U centru pažnje novinara, kada je reč o radničkim temama, više su dnevni događaji, nego ozbiljniji i analitički pristup određenim pojavama u ovoj oblasti.
Samim tim, nalazi istraživanja ukazuju da izveštaji, vesti i intervjui čine 75 odsto svih tekstova o sindikalnim temama, a članci i komentari kao analitički tekstovi čine tek jednu četvrtinu. Tematski gledano, prema podacima Centra za razvoj sindikalizma, više od trećine „radničkih“ tema o kojima je pisano čine tekstovi o radu, nakon čega slede teme o radnicima, socioekonomskim indikatorima, zapošljavanju i štrajkovima.
Prema pisanju našeg lista, nedovoljna medijska aktivnost u radu sindikata u Srbiji i njihovo slabo prilagođavanje u komunikaciji novim medijima i mlađoj publici jedan je od razloga zbog čega su sindikalne i teme o pravima radnika zapostavljene u medijskom izveštavanju. Iako većina sindikalnih centrala, ali i njihovih grana ima svoje internet prezentacije, one su uglavnom neatraktivne „internet publici“ i na njima nema mogućnosti za interakciju.
Društvene mreže, koje sve više uzimaju maha u svim oblastima, sindikati još ne prepoznaju kao efikasno sredstvo informisanja i komunikacije, iako su u svetu one već postale mesto na kojima se organizuju različiti protesti.
Antrfile : Predstavljanje rezultata istraživanja
Rezultati istraživanja „Sindikati u medijima“ Centra za razvoj sindikalizma u saradnji sa fondacijom Fridrih Ebert biće predstavljeni danas u Medija centru u Beogradu.
Analiza tekstova o sindikalnim i radničkim temama, u štampi i na televiziji, obavljena je u jednom tromesečju 2010. i dva tromesečja 2011. Analizom Centra za razvoj sindikalizma je obuhvaćeno devet dnevnih novina i četiri nedeljnika, kao i prilozi u udarnim emisijama vesti na nacionalnim televizijama.
B. Cvejić
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.