Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Smanji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Vesti
09. 02. 2012.
Ne izbegavajte sudske postupke zbog TV pretplate
Pokrajinski Ombudsman upozorava građaneSavetima, koji se ovih dana pojavljuju u javnosti, u kojima se obveznici RTV pretplate pozivaju da ne primaju sudske pošiljke sadrže pogrešne navode o nepostojanju osnova obaveze plaćanja pretplate, a građani se dovode u zabludu, upozorio je juče pokrajinski ombudsman.
Zbog toga, kaže se u saopštenju, može doći do propuštanja korišćenja prava na efikasno pravno sredstvo i drugih negativnih posledica koje iz toga proizlaze.
„Obaveza plaćanja radio-televizijske pretplate, kao i visina i način plaćanja i oslobađanje od obaveze plaćanja pretplate utvrđeni su Zakonom o radiodifuziji. Nasuprot navodima prisutnim u javnosti, Ustavni sud nije proglasio neustavnim odredbe Zakona o radiodifuziji koje se odnose na radio-televizijsku pretplatu već je rešenjem iz 2009. godine obustavio postupak za ocenu ustavnosti i zahteve za obustavu primene pojedinih odredaba ovog zakona”, kaže ombudsman.
„Zakonom o radiodifuziji je propisan i rok plaćanja pretplate, te u skladu s osnovnim pravilima građanskog prava dužnik dolazi u kašnjenje ukoliko ne ispuni obavezu u određenom roku, a poverilac stiče pravo da ispunjenje zahteva.
Postupak ostvarivanja potraživanja RTS pokreće podnošenjem predloga za izvršenje na osnovu verodostojne isprave nadležnom sudu. Rešenje kojim se predlog usvaja sud dostavlja obvezniku pretplate. Ukoliko rešenja nije bilo moguće dostaviti u roku od pet radnih dana od dana upućivanja pisma, nakon 15 dana od dana isteka prethodnog roka pokušaće se ponovna dostava.
Ako nova dostava ne bude uspešna, dostava se ističe na oglasnu tablu suda. Smatra se da je dostava izvršena protekom pet radnih dana od isticanja na oglasnu tablu suda„, stoji u saopštenju ombudsmana.
Po dostavljanju rešenja dužnik može izjaviti prigovor protiv rešenja u roku od pet radnih dana od dana dostavljanja rešenja. Ukoliko izvršni dužnik propusti ovaj rok, rešenje postaje pravnosnažno i može se pristupiti prinudnom izvršenju.
U prigovoru protiv rešenja dužnik može osporavati nastanak potraživanja, kao i da je obaveza izvršena ili da je na drugi način prestala, te da je potraživanje zastarelo, s obzirom na to da potraživanja zastarevaju za jednu godinu.
Dužnik je dužan da u prigovoru iznese sve razloge pobijanja i uz prigovor priloži sve dokaze na kojima se prigovor zasniva, a u slučaju da to ne učini, gubi pravo da naknadno iznosi činjenice i predlaže dokaze.
P. K.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.