Vesti
23. 01. 2012.
Linč ili sloboda govora
Sa stanovišta države problem je što su i Nikolaidis i Ugričić državni činovnici, na platnom spisku Crne Gore i Srbije, što ih obavezuje više nego druge intelektualce, kaže Ljilja SmajlovićSlučaj „Ugričić" pokrenuo je lavinu polemika u kojima se kao ključno pitanje nameće (ne)postojanje granica između onoga što se sme reći na javnoj sceni, i zloupotrebe slobode govora.

Predsednica Udruženja novinara Srbije, Ljiljana Smajlović, ocenila je da sloboda govora nailazi na zid kada pređe u govor mržnje, uvredu ili klevetu.
- Sa stanovišta države problem je što su i Nikolaidis i Ugričić državni činovnici, na platnom spisku budžeta Crne Gore i Srbije, što ih, samim tim, obavezuje više nego druge javne intelektualce prema izgovorenom - kaže Smajlovićeva.
Politički podobno
Ona veruje da se Nikolaidisovom poslodavcu politički dopao njegov tekst, jer da nije on bi ga smenio.
- Mislim da Ugričić nije podržavao Nikolaidisov poziv na nasilno ukidanje Republike Srpske, već samo princip slobode govora, ali je u to me ipak bio nedopustivo neoprezan. A Forumu pisaca se, nažalost, ipak dopala politička intonacija Nikolaidisovog teksta, mada ne nužno i njegove aluzije na političko nasilje - dodala je predsednica Udruženja novinara Srbije uz obrazloženje da to društvo uglavnom brani samo svoje istomišljenike.
Nema dileme
Psiholog i poslanik u Narodnoj skupštini Srbije, Aleksandra Janković, smatra da je tvrdnja o ugrožavanju slobode govora, kao reakcija na Nikolaidisov tekst, zapravo, zamena teza na kakve smo navikli uvek kada je u pitanju govor mržnje prema srpskom narodu.
- Forum pisaca tvrdi da je ovo atak na slobodu govora, a namerno „zaboravlja" da govornik nije samo umetnik, već visoki državni činovnik. Međutim, Forum pisaca koji inače stalno osuđuje nasilje, u konkretnom slučaju se nije uključio u apel da Nikolaidis snosi posledice za govor mržnje, odnosno da bude smenjen, i da odgovornost za izjave svog glasnogovornika snosi i sam državni vrh Crne Gore - naglasila je Jankovićeva i dodala da nema dilemu, da bi isti taj Forum pisaca upravo to zahtevao da je sličnu poruku predsedniku srpskog parlamenta uputio neki od njegovih savetnika.
Nikolaidis nema nameru da se zaustavi, a podržavaju ga i poslovično antisrpski orijentisani slobodni umetnici, od kojih su neki na čelu najznačajnije institucije srpske kulture, Narodne biblioteke, a neki u Nacionalnom savetu za kulturu.
U svakoj ozbiljnoj državi potpisnici ovakve peticije ne bi mogli više da budu ni u institucijama od nacionalnog značaja, a posebno ne u državnim - navodi Jankovićeva.
Antrfile : Ko je sledeći?
Podsetimo da su članovi Foruma pisaca koju su potpisali peticiju za prestanak „hajke" na Nikolaidisa, a koji su na državnim funkcijama i dalje: Filip David (redovni profesor na FDU, odsek dramaturgija), Ibrahim Hadžić (pesnik i bivši urednik školskog programa RTS), Marjan Čakarević (pesnik, zaposlen u književnotribinskoj redakciji Kulturnog centra Beograda), Mileta Prodanović (književnik i član Nacionalnog saveta za kulturu).
Nameće se pitanje da li će i oni doživeti sudbinu Sretena Ugričića ili je, sada već bivši direktor Narodne biblioteke, izvukao „najdeblji kraj".
N. Stojčević
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.