UNS vesti
28. 11. 2024.
Sa Medijskog foruma Jugoistočne Evrope u Podgorici: Javnim servisima mora biti omogućena finansijska stabilnost i funkcionisanje bez političkog mešanja
„Nezavisnim medijima, a posebno javnim servisima mora biti omogućena finansijska stabilnost, održivost i funkcionisanje bez političkog mešanja i pritisaka“, jedna je od poruka 18. Medijskog foruma Jugoistočne Evrope, koji je počeo sinoć u Podgorici.
„Mediji i izbori – politički i profesionalni izazovi“, tema je ovogodišnjeg dvodnevnog foruma koji okuplja više od 100 učesnika iz Crne Gore i regiona.
Na skupu je generalni sekretar Medijske organizacije Jugoistočne Evrope (SEEMO) Oliver Vujović ukazao na brojne napade na novinare koji su i posle 20 godina ostali nerasvetljeni.
Mnoga pitanja su, kako je dodao, još uvek otvorena u vezi sa ubistvom Duška Jovanovića od pre 20 godina.
„.Molim predsednika Vlade i države da ne zanemaruju ove predmete iz prošlosti i pokušaju da nađu lica koja su odgovorna za to. Ne samo za napad, već ko stoji iza tih napada, jer uvek je važno ko je naručilac tih napada na novinare“, dodao je on.
Bečeva: Više nego ikada potrebni profesionalni i nezavisni javni servisi
Šefica Evropske radiodifuzne unije (EBU) za odnose sa članovima za centralnu i istočnu Evropu Radka Bečeva rekla je da se izazovi o kojima se svake godine govori na Medijskom forumu ne umanjuju, već se, naprotiv, dodatno komplikuju, uključujući političko i ekonomsko okruženje u kojem funkcionišu mediji na nivou Jugoistočne Evrope.
„Ovi izazovi ne poznaju državne granice, bilo da su u pitanju dezinformacije, političko mešanje ili medijska koncentracija. Prekograničnog su karaktera i iziskuju snažan odgovor”, rekla je ona.
Bečeva je navela je da je “snaga medija u njihovoj posvećenosti da služe građanima”.
„Bez nezavisnosti, mediji ne mogu ispuniti svoju misiju da one koji su na vlasti drže odgovornima, a opet je to glavni izazov za medije u našem regionu. Ovde zastupam profesionalnu organizaciju javnih servisa u Evropi i sada više nego ikada uviđamo značaj jakih profesionalnih i nezavisnih javnih servisa u Jugoistočnoj Evropi”, rekla je Bečeva.
Ona je istakla da je nezavisnost jedna od ključnih vrednosti javnih servisa i da je ona naglašena u brojnim aktima i preporukama EU o medijskim slobodama
„To nije nešto što se samo po sebi podrazumeva, to izuskuje stalnu borbu, otpornost i razumevanje, da bez nezavisnih medija, pogotovo kad su javni servisi u pitanju, naša demokratija je pod rizikom, dovedena je u pitanje“, rekla je Bečeva.
Međutim, kako je navela “mnogi izazovi na nivou Jugoistočne Evrope, posebno na Zapadnom Balkanu i dalje opstaju”.
„U Albaniji upravljačko telo javnog servisa dovodi u pitanje finansijsku održivost sopstvenog javnog servisa. Velika nestabilnost postoji zbog stalnih promena na visokim rukovodećim pozicijama. Nijedan od poslednja tri generalna direktora nije uspeo da održi svoj puni mandat. Na Kosovu je generalni direktor napustio poziciju zbog političkih pritisaka. Radio televiziji Kosovo je potrebano da uspostavi jedan savet u punom sastavu kako bi mogli da odaberu najviše rukovodioce, rekla je ona.
Dodala je da u Crnoj Gori postoje i sudske odluke u vezi sa imenovanjem generalnog direktora, čime je dovedeno u pitanje da li su prekršene te sudske odluke. Time moraju da se bave kompetentni organi i da sve bude u saglasju sa nacionalnim i međunarodnim standardima i da se poštuje vladavina prava”.
Ona je istakla da su građanima potrebni nezavisni i finansisjki održivi javni servisi kako bi se novinari hrabro bavili istraživačkim novinarstvom.
„Javni servisi koji rade u javnom interesu moraju dati prioritet istraživačkom novinarstvu i osigurati da se njihovi resursi budu opredeljeni za to da se otkriva istina, bez političkih pritisaka. To podrazumeva ne samo političku nezavisnost, već i finansijsku stabilnost i instuticionalnu podršku koja je neophodna da se vodi jedno kvalitetno novinarstvo”, navela je Bečeva.
Predsednik Crne Gore: Ne možemo napred dok se ne rasvetlli ubistvo Duška Jovanovića
Na otvaranju foruma govorio je i predsednik Crne Gore Jakov Milatović, koji je naveo da je rasvetljavanje ubistva urednika dnevnog lista „Dan” Duška Jovanovića preduslov da Crna Gora krene napred.
“Sa žaljenjem konstatujem da razgovor o medijskom ambijentu u Crnoj Gori započinje kroz prizmu obeležavanja 20 godina od ubistva urednika dnevnog lista ‘Dan’ Duška Jovanovića, koje ni nakon dve decenije nije rešeno. Zatvaranje ovog slučaja, uz utvrđivanje pune krivične odgovornosti svih aktera i nalogodavaca ovog zločina, preduslov je da kao zajednica krenemo dalje”, rekao je Milatović na kraju svog govora.
Prethodno je podsetio da su nezavisni mediji stub svakog demokratskog društva.
„Njihova uloga u procesu demokratizacije ne svodi se samo na objektivno informisanje građana već i na promovisanje vrednosti kao što su sloboda izražavanja, vladavina prava i transparentnost. Oni su garant da su građani upoznati sa važnim političkim, ekonomskim i društvenim pitanjima, ali i aktivnostima političkih lidera i institucija“, naglasio je Milatović.
Kako je naveo posebna odgovornost je na medijima koje finansiraju građani.
„Odgovornost je na lokalnim i javnim servisima, koji su u mnogim zemljama regiona, a Crna Gora nije izuzetak, često na udaru političkih i drugih uticaja. Zbog toga umesto objektivnosti i profesionalizma oni postaju instrumenti političkih vlasti“, rekao je Milatović.
Ovaj forum organizovli su Medijska organizacija Jugoistočne Evrope (SEEMO), Srednjoevropska inicijativa i Fondacija Konrad Adenauer Štiftung.
Na forumu je učestvovao i predsednik Udruženja novinara Srbije (UNS) Živojin Rakočević.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.