Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Posrtanje države u privatizaciji medija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

01. 07. 2015.

Izvor: Koalicija za nadzor javnih finansija, cenzolovka.rs

Posrtanje države u privatizaciji medija

Izmene Zakona o javnom informisanju koje je usvojila Skupština Srbije i kojima je rok za privatizaciju medija pomeren sa 01. jula na 31. oktobar, još jedan su pokazatelj neodgovornosti, nedoslednosti i neozbiljnosti države.

Umesto da sprovedu zakonske odredbe koje su sami predložili i usvojili, predstavnici najviših organa vlasti, Vlade i Narodne skupštine, opredelili su se za oprobani recept odlaganja, relativizovanja i obesmišljavanja ključnih reformskih koraka u oblasti javnog informisanja.

Ostavljajući privremeno po strani pitanje da li su Vlada i skupštinska većina zaista opredeljeni za izlazak države iz vlasništva u medijima, Koalicija za nadzor javnih finansija ukazuje da je odluka o prolongiranju rokova za privatizaciju poigravanje sa javnim dobrom čiju će cenu, koja se meri milionima evra, ponovo plaćati građani Srbije.

Tako ćemo, umesto da od nadležnih dobijemo odgovore na legitimna pitanja javnosti, poput onih koja se odnose na razloge za jednogodišnje odlaganje privatizacije Politike, ničim objašnjenog izuzimanje državnog udela u Večernjim novostima iz procesa privatizacije medija, privatizacije i već privatizovanog dela Studija B, dobiti nove rebalanse budžeta i dodatne, apsolutno nepotrebne i neopravdane troškove.

Podsećamo da privatizacija medija nije sama sebi cilj, već da je ona instrument koji treba da doprinese ozdravljenju medijske scene u Srbiji i podizanju njenog kvaliteta. Odlaganjem privatizacije, Vlada i Skupština Srbije su, dakle, uspeli da građanima serviraju najgore rešenje po najvišoj ceni.

Okolnost da je posrtanje i samosaplitanje države i u privatizaciji medija očekivano, ne čini situaciju ni malo podnošljivijom niti prihvatljivijom. To je, naprotiv, razlog više da stručna javnost i zainteresovane strane, kroz konstruktivan pritisak na nadležne institucije, spreče da ovo bude samo jedno u nizu odlaganja koje će u potpunosti obesmisliti medijsku scenu u Srbiji.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi