Naslovna  |  Beležnica  |  Novinarske anegdote  |  Cenzurisana sloboda
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Novinarske anegdote

31. 10. 2012.

Cenzurisana sloboda

Nedugo pošto je prvom srpskom novinaru i uredniku Dimitriju Davidoviću (1789.- 1838.) odobrio štampanje “Novina serbskih”, 23. maja 1832. godine u Kragujevcu, Knez Miloš Obrenović je shvatio da je štampa potencijalno opasna po vlast i - zaveo je cenzuru!

Za prvog cenzora odredio je Lazu Teodorovića, tadašnjeg ministra pravosuđa, koji se starao da se “ništa u novine ne stavlja što bi bilo kao primječanije sopstvenog samog novinara o politici i postupku stranih država”.

Prevedeno, nije poželjno da novinar misli svojom glavom, a najbolje je dati “pamet pod arendu” vladaru!

Povod za zauzdavanje novinarstva, koje je pokazalo da ume da “ujede” i tek izniklim “mlečnim zubima”, bio je taj što je Knez Miloš izgubio poverenje u Davidovića, kao jednog od tvoraca Sretenjskog ustava i neskrivenog zagovornika “konstitucije”, odnosno zakonskog ograničenja apsolutne vlasti Kneževe.

Podozrivost Gospodareva prema prvom srpskom novinaru se produbila kad se Davidović drznuo da objavi veliku i strogo čuvanu državnu tajnu - o bolesti starijeg Miloševog sina Milana, viđenog za naslednika kneževskog trona.

Istinoljubivog novinara Knez je, brže - bolje, lišio svih državnih i novinarskih poslova i poslao u penziju!

Ali, uprkos “kratkom fitilju” i moći da ga otera u progonstvo ili liši slobode, pa i glave, mudri vladar je prvo srpsko novinarsko pero velikodušno “častio” kućom i imanjem sa 60 stabala šljive u centru Smedereva i 300 groša godišnje.

Bila je to bogata otpremnina o kakvoj današnji novinari, koji ponekad mesecima čekaju zarađenu platu ili honorar, mogu samo da sanjaju!

Na osnovu teksta Dragana Đorđevića “Za 60 šljiva i 300 groša”, objavljenog u “Istorijskim sveskama” u julu 1998. godine napisala V. Arsenić


U rubrici Novinarske anegdote UNS objavljuje duhovite novinarske priče o kolegama, o javnim ličnostima, smešnim, inspirativnim, čudnim situacijama u kojima su se nalazili. Novinarske dosetke. Ispričajte nam priču o novinarima kojih više nema, a upamćeni su po pošalicama.
Podelite sa nama Vaše vickaste uspomene.
Novinarske anegdote uređuje koleginica Vesna Arsenić.
Svoje anegdote, koje ćemo objavljivati ponedeljkom, sredom i petkom, možete slati na dragana.bjelica@uns.rs

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi