Вести
12. 03. 2020.
Није само „Недељник“ праћен, новинари открили када су и како прислушкивани
Новинари који не дозвољавају да се било која афера прислушкивања колега заборави поручили су са трибине Удружења новинара Србије да би било значајно формирати независну комисију која ће испитати случај "Вулин - Недељник" до краја и констатовали да у овом тренутку недостаје новинарске солидарности више него 90-их година.
На који начин је министар одбране имао увид у необјављен текст „Недељника“ још није познато. Уредник тог листа, Вељко Лалић, не верује да ће јавност то икада сазнати.
Ја прво мислим да је мој посао као новинара угрожен. Мислим да је улога новинара да скупљају информације, значи наша улога је да ми пријављујемо државне тајне и да објављујемо и да размишљамо о томе, а не да држава открива наше“, каже уредник „Недељника“.
Новинар НИН-а Вук Цвијић је после пада Милошевића радио управо то, објављивао је податке о политичким убиствима, а прислушкиван је противзаконито.
„Након убиства премијера Зорана Ђинђића и на том суђењу се сазнало да на пример Милорад Улемек Легија никада није био прислушкиван, он никада није био на мерама иако је његово име, како се после и доказало правоснажним и судским пресудама, појављује у свим тим политичким убиствима“, рекао је Цвијић.
Новинари Љилљана Смајловић и Веран Матић, који је и Председник Комисије за истраживање убистава новинара, сазнали су да су прислушкивани тек када можда и више нису били на мерама .
„Нашао сам оно о чему никада нисам размишљао, да сам прислушкиван 1987. године. Тада још није било Б92, био је Ритам срца, омладинска емисија на Студиу Б“, открива Матић.
„Саша Јанковић каже ‘Љиљо, је л’ ти знаш како су тебе прислушкивали’. Каже, ‘прислушкивали су те законито са потписом судије Врховног суда, прислушкивали су те као Јоцу нарко дилера'“, прича свој случај Љиљана Смајловић.
Због новог случаја „Недељник“ мислило се да ће солидарност новинара бити већа, каже адвокат Зденко Томановић.
„Ако новинари ћуте, онда се доводи у питање смисао постојања јавног мњења. Значај тог јавног мњења, ефикасност његова. А као што знамо, без тога нема слободе ниједног грађана“, каже Томановић.
Матић истиче да би волео да постоји „неко координационо тело, озбиљно удружење новинара“.
И док уредник „Недељника“ Вељко Лалић верује да би таква комисија могла да помогне, новинар НИН-а Вук Цвијић објашњава да се службе безбедности и даље злоупотребљавају на исти начин и да су новинари означени као непријатељи.
„Нажалост, једино што је разлика за сада из времена убистава је што сада нема убистава новинара. Бар за сада“, напомиње Цвијић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.