Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Професионалци и промотери
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

11. 12. 2019.

Извор: ФоНет

Професионалци и промотери

Медији у Србији су данас подељени на оне који се труде да професионално обављају свој посао и на промотере, изјавио је ФоНету новинар телевизије Нова С Адам Сантовац, који одговорност за такву ситуацију, пре свих, приписује уредницима и новинарима, уз поруку да медији прво сами морају да почисте своје двориште.

"Основни утисак је да су медији подељени или на ове или на оне. Не постоји било шта што је универзално на овом нашем медијском небу", рекао је Сантовац у серијалу разговора Преступ.

Он сматра да је нормално да постоји подељеност на политичкој сцени Србије, али да није нормално да постоји толика медијска подељеност, пре свега када је реч о професионалним стандардима.

Проблем види и у одабиру кадрова који улазе у новинарство, па примећује да има много младих који новинарство студирају зато што воле да се сликају и промовишу и да сами буду теме, уместо да се баве правим темама.

"Ми можемо да седимо, кукамо и причамо како су нам ствари наметнуте, како не можемо због егзистенцијалних разлога дасе изборимо за боље стање, има и тога, али првенствено мислим да су одговорни уредници ти који су дозволили да у медијске куће улазе новинари који немају адекватан критички приступ", рекао је Сантовац.

Према његовом мишљењу, део одговорности је и на факултетима који образују новинаре, јер не постоје јасни критеријуми за одабир оних који ће у фокус ставити причу и информацију, а не сами себе.

Аутор документарца "Мега дипломац", који је, након емитовања на телевизији Н1, у жижу јавности ставио функционисање Мегатренд универзитета, одговорност медија види и у самом избору садржаја које пласирају.

Он признаје да су забавни садржаји свуда у свету гледанији, али сматра да ће се, уз адекватну и довољну количину озбиљног и квалитетног садржаја, неко за "закачити" и за информативне, па ће се на тај начин едуковати и објективно информисати.

"Наравно да би Министарство за културу и информисање требало да ради више, као и РЕМ, а могле би више и да се поштују одлуке Савета за штампу", поручио је Сантовац, али је оценио и да није захвално очекивати да "неко одозго" регулише шта ће медији радити.

"Ти људи треба да се укључе и да буду крајње инстанце, да реагују у ситуацијама када су се медији стварно отели контроли. Плашим се да је код нас константа то стање -отели смо се контроли", указао је Сантовац.

Он је напоменуо и да нико није спреман да подигне глас, пре свега у оквиру својих редакција."

Они који вичу, викаће на Твитеру, викаће на неким протестима. То је све ок, не мислим да не треба викати и на тим средствима комуникације, али првенствено мислим да ми морамо да разговарамо у нашим редакцијама и да подижемо ниво рада", објаснио је Сантовац.

Мада верује искуснијим колегама који кажу да је медијска ситуација сада најгора, он истиче да га ниједан политичар није звао, нити било шта тражио или се уплитао.

Са друге стране, сматра и да нико није "пао са Марса" да директно зове новинара Н1 или неке друге слободне редакције, јер зна да би то било објављено.

"Постоје индиректни притисци, ако вас неко игнорише, ако неко неће да вам да информацију. Притисак је и када неко константно критикује ваш медији или ангажује неке активисте да то чине и на тај начин вам отежавају посао", наводи Сантовац.

Он, истовремено, указује и на то да у неким медијима постоји директан уплив политике, па чак и да сами новинари тих редакција у приватним разговорима и дружењима својим колегама сведоче о тој врсти утицаја.

Коментаришући феномен лажних вести, пре свега оних које се тичу неког појединца или конкретног догађаја, Сантовац је рекао да га нервира то што се и у тим приликама више кука или твитује, уместо да се реагује и поднесе тужба.

Сматра да би се медији који објављују такве садржаје, макар казна била и минимална, после тужби запитали да ли би требало да наставе са таквим радом.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси