Вести
03. 05. 2019.
Стручњаци УН: Асанжова казна затвора од 50 недеља - несразмерна
Осуда оснивача Викиликса Џулијана Асанжа, на 50 недеља затвора због кршења условног пуштања на слободу у британском суду је "несразмерна", оценила је радна група УН о арбитрарном притварању.
Група независних стручњака је у саопштењу навела да су "дубоко забринути" због одлуке британског суда, оценивши да се ради о "несразмерној казни" која је изречена Асанжу.
Та група стручњака ради на захтев Савета за људска права УН, али се не изражава у име Уједињених нација.
Асанж је у Великој Британији осуђен на затворску казну од 50 недеља, због неодазивања на судски позив 2012. године, чиме је прекршио одредбе пуштања на условну слободу. Уместо одазивања на позив, 47-годишњи Асанж у јуну 2012. затражио је азил у еквадорској амбасади да би избегао изручење Шведској, где је био тражен због навода о силовању и сексуалном нападу.
Његови адвокати су тврдили да се он није одазвао суду јер је био "очајник" који се плашио изручења САД-у. Асанж је ухапшен прошлог месеца када му је Еквадор укинуо политички азил после седам година проведених у амбасади те земље у Лондону.
Стручњаци су навели да се ради о мањем преступу за који је добио скоро максималну казну од годину дана затвора. Они су додали да Шведска више не гони Асанжа, пошто је истрага која се тамо водила против њега затворена 2017.
Они су такође изразили забринутост због тога што је Асанж од 11. априла, када је ухапшен у амбасади Еквадора, налази у затвору Белмарш, затвору високе безбедности, као да је осуђен за тешко кривично дело.
"Тај третман изглед да је супротан принципима неопходности и сразмерности предвиђеним нормама везаним за људска права", навела је група.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.