Вести
09. 11. 2010.
Медијска етика и медијски линч
Коначно се појавила дуго припремана књига „Медијска етика и медијски линч” Чедомира Чупића, професора Факултета политичких наука у Београду и председника Управног одбора Агенције за борбу против корупције, издање које представља својеврсни прилог моралној и култури сећања због тога што показује у каквом се ниском професионалном и стручном стању већ дуже време налазе појединци и институције нашег друштва.
О овом више него значајном делу (једна књига мења све) у издању „Чигоја штампе” јуче су у Библиотеци града Београда говорили проф. др Ратко Божовић, уредник издања, и рецензенти проф. др Ђуро Шушњић и Слободан Вучетић.
Према речима професора Чупића, први део књиге назван „Медијска етика” настао је из рукописа припреманог за истоимени предмет, на основним студијама Факултета политичких наука у Београду.
У другом делу „Медијски линч, студија случаја”, који је углавном написан током 2006. године, а затим допуњаван у протекле две године, аутор говори о медијском линчу којем је био подвргнут, а после његове изјаве медијима да не сме да буде селективне примене Закона о легализацији бесправно подигнутих грађевина, и да том закону треба да буду подвргнуте виле породице Карић, као и зграда ТВ „Пинка”.
После тога уследила је медијска одмазда на професора Чупића, изречене су лажи о његовом имовинском стању, због чега је тужио власника „Пинка” и током тог судског процеса уверио се у катастрофално стање српског правосудног система.
– У књизи сам показао шта су у стању да ураде поједини новинари и универзитетски професори који треба да формирају академски став, а који су под потпуним утицајем идеологије и голог прагматизма. Иако сматрам да нико није безгрешан, трудио сам се да својим животним примером испуним оно о чему предајем студентима. Новинарски позив управо је животан и важан у нашем времену, у којем је информација све, и намера ми је била да професионалцима пружим пример рђавог деловања и понашања – рекао је професор Чупић.
Према речима проф. др Ђуре Шушњића, аутор ове књиге је „јунак покрета отпора против лењости духа и застарелих институција”, који новинарски позив види као синтезу моћи знања, стручности, и савести, и доказује да је у нашем друштву лаж подигнута на степен норме, управо зато што је знање опасно без стручности и савести.
Слободан Вучетић је истакао и то да се професор Чупић залагао за шестомесечни престанак рада судова, како би ова друштвена функција била у потпуности обновљена, а затим и за доследно спровођење Закона о лустрацији.
М. В.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.