Вести
14. 09. 2018.
Одраз свести и културе
Што је више оних који желе да остваре утицај на начине који нису демократски и коректни, него ауторитарни, што је више оних који желе да утичу на јавно мњење и власт у земљи, то је више лажних вести, изјавио је ФоНету професор Факултета политичких наука Раде Вељановски.
Он је, у оквиру серијала Прес Екстра, оценио да лажне вести, пре свега, креирају они који за то имају интереса, а то су друштвени актери који покушавају да буду утицајни у јавној сфери и друштву у целини.
Пошто тај утицај не могу да остваре на исправан, поштен и професионалан начин, онда прибегавају лажним вестима, рекао је Вељановски новинарки Ивани Шањевић.
Према његовој оцени, обични људи, грађани који желе демократску државу, која није ауторитарна, немају разлога да "протурају" лажне вести, пошто се они тиме не баве.
Вељановски подсећа да је лажних вести увек било и да то није ништа ново, али напомиње да су у савременом свету могућности за њихово дистрибуирање много веће.
Томе су, према његовом објашњењу, допринели дигитализација, друштвене мреже и много већи број медија, и традиционалних и нових.
Нема, међутим, нема никакве сумње да је то пре одраз нивоа друштвене свести и културе комуницирања, указао је Вељановски.
Он зато као начине за борбу против лажних вести види продубљавање процеса освешћивања грађана кроз образовање.
То почиње од најранијег образовања, да се схвати шта је информација, шта је јавна сфера, шта су медији, шта је њихова друштвена функција, чему служе, илустровао је Вељановски.
Уз све то, додао је он, добро је имати и законски, правосудни систем који томе помажу, али ми, нажалост, немамо ни едукативни, ни законски, ни правосудни систем који томе доприносе и зато ће то код нас бити дуг процес.
Вељановски је мишљења и да нема онога ко на неки начин иу извесној мери није био жртва лажних вести.
Ми на факултету учимо студенте да, пре свега, они буду ти који ће пронаћи праву вест, тачну, објективну, правовремену и да буду свесни њене друштвене важности, истакао је Вељановски.
Да буду свесни, како је нагласио, да би она требало да оствари јавни интерес, а не интерес појединаца и друштвенихгрупа које желе да манипулишу.
Нажалост, Вељановски понекад среће своје студенте који раде у таблоидима, свесни да они не остварују "то чему их ми учимо на факулету, али да нису у стању да се изборе са тиме".
Можда нису у стању сада, али једног дана ће сигурно бити, закључио је Вељановски.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.