Вести
01. 03. 2018.
РТВ завршио 2017. у дебелом минусу, банкрот све ближи
Дијагноза покрајинског јавног медијског сервиса је да се налази на апаратима за одржавање у животу, а његова даља судбина, како ствари стоје, у рукама је Владе Србије. Покрајински јавни медијски сервис Радио-телевизија Војводине завршио је пословну 2017. годину са више од 150 милиона динара губитка, што је најлошији финансијски резултат ове медијске куће у последњих неколико година, сазнаје Војвођански истраживачко-аналитички центар (VOICE).
Да ће прошла година донети РТВ-у финансијски суноврат дало се наслутити већ по објављивању финансијског извештаја за првих девет месеци, по којем је губитак за тај период износио око 89 милиона динара динара. Међутим, рапидном расту дуга за целих 60 милиона динара за последња три лањска месеца мало се ко могао надати.
Како је за VOICE потврдио извор из РТВ-а, менаџмент као главни узрок лошег пословног резултата види увођење ТВ таксе, тачније лош модел прерасподеле прихода од наплате на територији Војводине (70 одсто припада РТВ-у, а 30 одсто Радио-телевизији Србије). Исти извор преноси став менаџмента да су лошем пословању допринели и „већи финансијски расходи од планираног, али не у значајној мери“.
Објављивање финанијског извештаја РТВ-а за 2017, где би се ове тврдње могле проверити, може се очекивати у априлу месецу на интернетској страници покрајинској јавног медијског сервиса. Међутим, већи финансијски расходи уочљиви су и у деветомесечном извештају и не би се могло рећи да су незнатно већи, као што тврде у менаџменту.
Примера ради, за првих девет месеци 2017. године на дневнице за службени пут у иностранство потрошено је 11,5 милиона динара, што је 8,9 милиона динара више у поређењу са путовањима запослених у иностранство у 2016. години! Укупни расходи за запослене за период јануар-септембар били су за око 14,6 милиона динара већи него 2016.
Када се све стави на папир то изгледа овако: РТВ је веома добро пословао 2014. године када је укупан добитак износио 214 милиона динара; годину дана касније добитак је био 67 милиона динара; 2016. година (када је уведена ТВ такса) окончана је са тек девет милиона динара вишка у каси; док показатељи за прошлу годину готово извесно РТВ-у ће донети губитак од око 150 милиона динара, што је за три милиона евра мањи приход него пре четири године!
Уколико би РТВ наставио да на овај начин послује и 2018. године, изгледи да доживи банкрот све су реалнији. Подаци до којих је недавно дошао VOICE показују да покрајинском јавном медијском сервису прети банкрот јер су пословни приходи у 2016. били умањени за невероватних 1,6 милијарди динара у односу на 2014. Иако званичних података за прошлу годину за сада још нема, сигурно је да ће се овај тренд погоршати.
Према Алтман З-Скору, који предвиђа вероватноћу да предузеће банкротира у наредне две године, ЈМУ РТВ је за 2014. имало коефицијент 6.12, док је у 2016. тај коефицијент износио свега 1.38 што је показатељ да је предузеће близу зоне ризика да банкротира у наредном периоду. Референтни коефицијент Алтман З-Скора према којем постоји велика вероватноћа за банкротство износи 1.23, док се предузећа са скором изнад 2.9 сматрају сигурним.
Да је финансијска ситуација у РТВ-у крајње озбиљна потврдио је и Управни одбор покрајинског јавног медијског сервиса, који је још у новембру прошле године усвојио План финансијске консолидације, с предвиђеним мерама штедње у свим сегментима пословања.
Управни одбор тражи од Владе Србије измену закона
Да би менаџмент РТВ-а успео да исплати све обавезе за прошлу годину, пре свега према запосленима, током прошле године од Владе Србије добијена је позајмица у износу од 200 милиона динара. Захваљујући тој позајмици радовно пословање није доведено у питање, још увек.
Управни одбор РТВ-а је Влади Србије недавно предложио измену Закон о јавним медијским сервисима, којом би се омогућила промена начина расподеле наплаћених средстава од ТВ таксе на територији Војводине. То би значило да уместо садашњег модела 70:30 у корист РТВ-а, убудуће овој медијској кући припадне 80 одсто средстава, а РТС-у 20 одсто. Такође је предложено да се постепено повећа и висина таксе са садашњих 150 динара.
VOICE сазнаје да је с тим у вези одржан и састанак представника два јавна медијска сервиса са председницом Владе Србије Аном Брнабић, која је од РТС-а и РТВ-а тражила да јој доставе пројекте решавања проблема у пословању са финансијским показатељима изласка из кризе.
РТВ је доставио предлоге како би тај јавни сервис пословао уколико би такса била повећана са садашњих 150 на 200, 250 или 400 динара. У обзир су узета оба модела прерасподеле средстава од ТВ таксе наплаћених на територији Војводине, са или без задржавања дотације из буџета Србије (последње две године износи око 900 милиона динара за РТВ). Како VOICE сазнаје, о овоме је било речи и на последњем састанку менаџмента РТВ-а са представницима синдиката, али прецизније детаљи нису саопштени.
Закон о јавним медијским сервисима Управним одборима РТВ и РТС дозвољава да одреде висину ТВ таксе до износа од 500 динара. Тренутни износ таксе на територији Србије је скромних 150 динара због чега Влада Србије сваке године помаже јавне сервисе са укупно четири милијарде динара.
С обзиром на то да се у закону стриктно наводи да одлуку о утврђивању висине таксе доносе Управни одбори РТС-а и РТВ-а заједнички, зачуђује податак да су се јавни медијски сервиси обратитли Влади Србије са захтевом за постепено повећање ТВ таксе.
Комбиновани модел финансирања може се РТВ-у обити о главу
Комбиновани модел финансирања РТВ је, како тврди менаџмент, довео до тога да годишње располаже са 170 милиона динара мање у односу на период пре увођења ТВ таксе.
Како се наводи у документу у који је VOICE имао увид, за последње две године РТВ је забележио 340 милиона динара губитка, прецизније од када је уведен комбиновани модел финансирања јавних медијских сервиса Војводине и Србије.
Руководство РТВ-а је проценило да би за нормално финансирање овог јавног сервиса висина таксе са садашњих 150 динара морала бити већа од 200 динара. У буџету Србије за 2018. годину, баш као и лане, за финансирање рада јавних медијских сервиса предвиђено је четири милијарде динара. Од тога 3,1 милијарда припада РТС-у, док је РТВ-у намењено 900 милиона динара.
Скупштина Србије усвојила је 28. децембра 2016. измене Закона о јавним медијским сервисима и допуну Закона о привременом уређивању начина наплате таксе којима се утврђује финансирање јавних медијских сервиса из државног буџета и ТВ таксом од 150 динара.
Због претрпљених губитака за последње две године, руководство РТВ-а се први пут средином 2017. обратило за помоћ Влади Србије. Резултат тога била је једнократна новчана позајмица Министарства финансија у износу од 200 милиона динара. Од тога је 100 милиона поторшено на измиривање дугова, а 50 милиона искориштено је за куповину програма.
Преосталих 50 милиона динара је искориштено како би се намириле плате запослених за јануар 2018. године, јер је новац из буџета за ову годину трансферисан тек у фебруару. Иако је било захтева за нову позајмицу, којом би се финансирао социјални програм за превремени одлазак дела запослених са РТВ-а, према сазнањима VOICE-а, до овог трансфера још увек није дошло.
Дијагноза покрајинског јавног медијског сервиса је да се налази на апаратима за одржавање у животу, а његова даља судбина, како ствари стоје, у рукама је Владе Србије. Шта ли чека РТВ ако се под хитно не пронађе модел другачијег финансирања јавних сервиса, може се само нагађати. Једно је сигурно – банкрот је закуцао на врата Игњата Павласа 3.
Коментари (1)
Остави коментар01.03.
2018.
Hm...
Svega ovoga ne bi bilo da je Pera otišao pravo u policiju. I da je RTV "naša".
Одговори