Вести
08. 03. 2017.
Јавни сервис и даље недовољно транспарентан
Јавни сервис Радиотелевизија Србије (РТС) је од средине 2015. године отворенији и доступнији јавности, али с новим руководством није постао потпуно транспарентан, наводи се у истраживању Топличког центра за демократију и људска права, који је данас представио публикацију "РТС: тајни досије јавног сервиса".
Директор Топличког центра за демократију и људска права Драган Добрашиновић изјавио је да су анализиране процедуре и финансирање РТС у 2015. и 2016. години и нагласио да је Јавни сервис напредовао у односу на претходно истраживање.
Овог пута морам да похвалим РТС у односу на наше прошло истраживање, које је обележила некооперативност и недостављање информација, подсетио је Добрашиновић и нагласио да је, у том смислу, РТС битно бољи.
Он је, међутим, указао да је Јавни сервис остао нетранспарентан у делу продукције серија, уговора са независним продукцијама, као и у јавним набавкама.
Формално гледане, јавне набавке Јавног сервиса делују беспрекорно, али се испод површине уочавају необичне ствари, које указују на ризике од злоупотреба, приметио је Добрашиновић.
Према његовим речима, велики број јавних набавки РТС је са једним или два понуђача, као и оних у преговарачком поступку.
Један број њих је са необичним понуђачима, као што је Танјуг, рекао је Добрашинович и указао на чудан статус те агенције, јер ради у правно-политичком вакууму.
Али то није спречило РТС да за 2016. прибави услуге Танјуга, напоменуо је Добрашиновић, наводећи и пример оглашавања РТС на билобордима.
Он је оценио да је у најмању руку необично да је најгледанијем каналу и највећој „огласној табли“ у земљи потребна таква рекламна кампања.
Бивши председник Управног одбора РТС Слободан Марковић сматра да су приступни преговори Србије са Европском унијом (ЕУ) кључни за реформе јавних сервиса и слободу медија.
Говорећи о слободи РТС као медија, он је оценио да је Јавни сервис учинио доста, мада је преостала „мала ниша“, али веома битна – Информативни програм.
Други дневник је остао озбиљан, наслеђени проблем, али велика похвала и задовољство због тога што ниједна емисија није нестала из програмске шеме, нагласио је Марковић.
Према његовим речима, многе нису по вољи власти, али све су остале, што је, у поређењу са другим телевизијама, похвално, мада није довољно.
Медијски стручњак Саша Мирковић је нагласио да је РТС, по буџету, на 27.месту међу 46 земаља некадашње Евровизије.
То је, како је оценио, добра позиција, боља него позиција економије Србије у односу на европске земље.
Говоримо о суми од око 70 милиона евра, док јавни сервис Хрватске располаже са 183 милиона евра, словеначки са 127 милиона евра, у Црној Гори је 13 милиона евра и то све из буџета, прецизирао је он, наводећи да дуални модел финансирања, из буџета и таксе, постоји једино у Србији.
Дебати организованој уз подршку Фондације за отворено друштво присуствовао је и главни уредник Културно-уметничког програма РТС Небојша Брадић, који се успротивио наслову публикације о тајности РТС, али и захвалио на подстицајним налазима истраживања.
Јавни сервис РТС, рекао бих, уз све примедбе, обавља своју улогу квалитетно, колико је могуће у датим условима и ни најмање не угрожава јавни интерес, нагласио је Брадић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.