Вести
06. 12. 2016.
Јанковић: Медији у Србији су бачени у политички вртлог
Заштитник грађана Саша Јанковић изјавио је да ће учинити све да се, како је оценио, заустави агонија у којој су медији и новинари у Србији.
"Гашење медија у Крагујевцу достиже неку врсту момента за узбуну - ако то није до сада било јасно, сада јесте. Сутра се продаје имовина једне од најзначајнијих градских медијских кућа (РТК), а то је слика онога што се, нажалост, дешава широм Србије", рекао је Јанковић агенцији Бета после једночасовног разговора с новинарима неколико крагујевачких редакција.
По речима Јанковића, медији у Србији су "бачени у институционално-правни и политички вртлог", из којег већина не може да се спасе, а жртва нису само новинари, него и грађани.
"Без медија, нема информисања грађана, а без информисаних грађана, нема слободних грађана", рекао је Јанковић.
Он је најавио да ће учинити све што су од њега данас новинари тражили, а у надлежности је заштитника грађана, и оценио да би то "у нормалној ситуацији, требало да буде довољно да се заустави лош процес"
"Обратићу се Граду Крагујевцу и тражити разјашњење због чега није било средстава у градском буџету за финанансирање пројеката у медијима од значаја за информисање грађана", рекао је Јанковић.
Он је најавио да ће се обратити и министарствима за културу и информисање, и за државну управу и локалну самоуправу, ако постоје проблеми у комуникацији и одређивању надлежности.
"Та министарства би требало да понуде стратешки јасан и ефикасан одговор на овакве дилеме и ризике у којима се медији налазе", рекао је Јанковић и додао да ће стање у медијима да представи "и на међународном плану".
"Пример Крагујевца може да послужи као илустрација стања у медијима у Србији", заклучио је заштитник грађана.
Због тешке финансијске ситуације, пред гашењем су обе регионалне медијске куће у Крагујевцу - недавно приватизована Радио телевизија Крагујевац и најстарија приватна телевизија у Шумадији К9, а под знаком питања је и опстанак јединог недељника "Крагујевачке".
Градска власт у Крагујевцу већ две године није расписала конкурс за суфинансирање медијских садржаја.
Челници Крагујевца нису имали времена за заштитника грађана
Заштитник грађана рекао је да није имао прилику да данас разговара са челницима градске власти у Крагујевцу, јер су они "имали неке друге обавезе које су прече".
"Обичај је да, када идемо у било који град, домаћин је председник града или општине и то је прва адреса којој се обраћамо. Градоначелник и други највиши градски функционери у Крагујевцу су имали прече обавезе", рекао је Јанковић агенцији Бета.
Јанковић је навео да увек има планираних тема за разговор са представницима градске власти и да постоји списак поступака који су у току.
Према његовим речима, у овом моменту има 60 поступака везаних за притужбе грађана Крагујевца на рад градских власти и увек постоји начин да се заштитник грађана ангажује и помогне у односу градске власти са републичким органима где застане.
"Где год да дођем помажем, а не одмажем" рекао је Јанковић.
Он је објаснио да су му из локалне администрације у Крагујевцу понудили састанак са чланицом Градског већа за здравство у медија центру Шумадија сајма, али је он одговорио да се у медија центру среће углавном са новинарима и грађанима .
"Нисам хтео да мешам институционално и неинституционално", рекао је Јанковић.
Омбудсман је потврдио да се данас у Крагујевцу срео са Вишим јавним тужиоцем и начелником Полицијске управе у Крагујевцу и његовим сарадницима.
"Верујем да ће многе ствари о којима смо причали помоћи, и њима, и мени да грађанима изађемо у више у сусрет, али нажалост градска власт није била расположена за институционалну сарадњу", рекао је Јанковић.
Заштитник грађана је данас разговарао и са штрајкачима у фабрици Застава УНПРО и крагујевачким новинарима.
Јанковић је прокоментарисао и да је уз посредовање локалне самоуправе одређено "удаљено место" у Крагујевцу за одржавање вечерашње трибине на тему "Права грађана у Србији - на папиру и у стварности", у Медија центру Шумадија сајма.
Коментари (2)
Остави коментар07.12.
2016.
licemerje
Jankovic je podržao, kao i Nuns i UNS, nakaradne medijske zakone iz 2014. godine. Sada u svojoj političkoj kampanji ide i plače nad sudbinom onih koje su ti zakoni uništili. SRAMNO!
Одговори07.12.
2016.
ZAMENJENE "ULOGE"...
Greska Tominog sina u Kragujevcu je sto je "pomesao loncice"... Ipak, nije kasno da se propusteno "popravi". Mali Tomin nije razumeo da treba da se NOVINARI Kragujevackih medija PRODAJU a on prodao OPREMU - kamere i dr...
ОдговориDa je prodao novinare, a narocito novinarke - napunio bi budzet i ostalo bi mu bar nesto i za mamin FOND!
Na taj nacin i novinari i SNS bi bili zbrinuti. Ovako...?